PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Będą nowe urlopy i nie tylko. Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy

  • Autor: PAP/JP
  • 10 sty 2023 13:15

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzający m.in. dłuższe urlopy rodzicielskie i nowy urlop opiekuńczy. To dobre propozycje dla polskich pracowników, gospodarki i rynku pracy - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Będą nowe urlopy i nie tylko. Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Paweł Supernak)
REKLAMA
  • Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, która ma na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i o tzw. dyrektywę rodzicielską.
  • W projekcie znalazły się m.in. zapisy dotyczące umów na czas próbny oraz urlopu rodzicielskiego.
  • Wiele zmian będzie dotyczyło elastycznego czasu pracy. Zmiany przewidują m.in. wydłużenie elastycznych form czasu pracy dla rodziców do 8. roku życia dziecka.

"Polska się zmienia, zmienia się rynek pracy, w szybkim tempie zmieniają się potrzeby pracowników i pracodawców, dlatego musimy również zmieniać nasze regulacje, które będą chronić rynek pracy, ale będą przede wszystkim chronić pracownika" - powiedział premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Będzie dodatkowy urlop rodzicielski

Poinformował, że zgodnie z przyjętym projektem wprowadzony zostanie m.in. dodatkowy urlop rodzicielski. "Wprowadzamy także dodatkowe przerwy w pracy w sytuacji, jeżeli dzień pracy danego pracownika jest dłuższy" - powiedział szef rządu.

Ponadto - jak dodał - projekt przewiduje m.in. elastyczną organizację pracy dla rodziców małych dzieci i nowy urlop opiekuńczy.

Czytaj też: Przed pracodawcami trudne miesiące. Jest coś jeszcze gorszego niż wojna na Ukrainie

"Pandemia nieodwracalnie zmieniła bardzo wiele branż i charakterystykę rynku pracy, dostosowujemy się do niej. Słuchamy głosów pracodawców, przedsiębiorców, ale przede wszystkim słuchamy głosów pracowników. Nasze nowe propozycje to dobre propozycje dla polskich pracowników, dla polskiej gospodarki, dla polskiego rynku pracy" - podkreślił premier.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaznaczyła, że zmiany wprowadzane do Kodeksu pracy służą polskim rodzinom i polskiemu rynkowi pracy.

Zmiany w umowach na czas próbny

Poinformowała, że w projekcie znalazły się m.in. zapisy dotyczące umów na czas próbny oraz urlopu rodzicielskiego. "Jeżeli chodzi o urlop rodzicielski, dochodzi 9 tygodni niepodzielnego urlopu, który będzie dedykowany dla ojców. W związku z tym urlop rodzicielski będzie wynosił 41 tygodni, lub 43 tygodnie, jeżeli urodzą się bliźniaki" - wskazała minister.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Będą nowe urlopy i nie tylko. Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Marek 2023-01-11 01:44:50

    Obowiązkowe przerwy w pracy, by pracownik mógł bez przeszkód pracować po kilkanaście godzin. Jakie to europejskie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA