PARTNERZY PORTALU

Będą nowe urlopy i dodatkowe przerwy w pracy. Zmiany w Kodeksie pracy coraz bliżej

  • jk
  • 24 sty 2023 14:10

W środę 25 stycznia Sejm zajmie się projektem zmian w Kodeksie pracy, który przewiduje m.in. wydłużenie urlopu rodzicielskiego, wyższy zasiłek, dodatkowe dni urlopu, dodatkowe przerwy w pracy oraz zmiany w zawieraniu umów o pracę.

Będą nowe urlopy i dodatkowe przerwy w pracy. Zmiany w Kodeksie pracy coraz bliżej
Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej Polska ma wprowadzić nowe przepisy regulujące m.in. kwestię umów o pracę na okres próbny (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Według nowych przepisów łączny wymiar urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców będzie wynosił do 41 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) albo do 43 tygodni (w przypadku porodu mnogiego).
  • Projekt ustawy zakłada też wprowadzenie urlopu opiekuńczego w wymiarze do 5 dni w roku kalendarzowym oraz zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem – w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowy.
  • Pracownicy będą mogli zyskać dwie dodatkowe 15-minutowe przerwy w pracy, jednak nie każdy będzie mógł z nich skorzystać.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy ma na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw: w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz tzw. rodzicielską. Zmiany miały wejść w życie w sierpniu 2022 roku. Resort pracy, który zajmuje się wdrożeniem przepisów, nie wyrobił się w terminie. Zapewnia, że nowe przepisy będą obowiązywały od 2023 roku. W środę 25 stycznia projektem zajmie się Sejm.

Nadchodzą spore zmiany w urlopach rodzicielskich

Według nowych przepisów łączny wymiar urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców będzie wynosił do 41 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) albo do 43 tygodni (w przypadku porodu mnogiego). Prawo do urlopu rodzicielskiego uzależnione będzie od pozostawania matki dziecka w zatrudnieniu (ubezpieczeniu) w dniu porodu.

Co ważne, część tego urlopu - 9 tygodni dla każdego z rodziców - będzie nieprzenoszalna. W praktyce oznacza to, że każdy z rodziców będzie mógł skorzystać maksymalnie z 32/34 tygodni tego urlopu.

Warto przypomnieć, że po zmianach zasiłek rodzicielski ma wynosić 70 proc. podstawy wymiaru lub 81,5 proc. (tylko jeśli kobieta w terminie 21 dni od daty porodu zgłosi chęć wykorzystania całego urlopu rodzicielskiego). To więcej niż dotychczas.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będą nowe urlopy i dodatkowe przerwy w pracy. Zmiany w Kodeksie pracy coraz bliżej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA