PARTNERZY PORTALU

Będą kolejne zmiany w składce zdrowotnej. Nowy sposób naliczania opłaty

 • km
 • 19 sty 2023 13:01

Wszystko wskazuje na to, że czeka nas kolejna zmiana przepisów. Nowe zasady mają zostać wprowadzone 1 stycznia 2024 roku i będą dotyczyć zasad ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Będą kolejne zmiany w składce zdrowotnej. Nowy sposób naliczania opłaty
Aktualnie w sprawie składki zdrowotnej prowadzone są konsultacje społeczne ze środowiskiem księgowych (fot. Wojtek Jargiło/PAP)
REKLAMA
 • Aktualnie prowadzone są prace nad propozycjami uproszczenia ustalenia miesięcznej składki zdrowotnej.
 • Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że aktualnie prowadzone są konsultacje społeczne ze środowiskiem księgowych.
 • - Ministerstwo Zdrowia zaproponowało odmienny sposób uproszczenia ustalenia miesięcznej składki zdrowotnej, tj. wprowadzenie od 1 stycznia 2024 r. instytucji składki stałej, obliczonej od 1/12 postawy rocznej wykazanej w ostatnim złożonym dokumencie rozliczeniowym, obejmującym rozliczenie składki rocznej - informuje Michał Dzięgielewski.

Ustalanie wysokości składki zdrowotnej to dla pracodawców proces trudny i czasochłonny. Składali liczne skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich, który zainterweniował u Ministra Zdrowia.

- Oprócz tego, że samo ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest w praktyce bardzo skomplikowane, to skutkiem zmian jest, że niektórzy przedsiębiorcy płacą składkę zdrowotną od wyższej podstawy niż podatek dochodowy. Takie sygnały ostatnio pojawiają się także w mediach – zauważa RPO. 

Jak można przeczytać w odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich, prowadzone są prace nad propozycjami uproszczenia ustalenia miesięcznej składki zdrowotnej.

Trwają konsultacje społeczne w sprawie składki zdrowotnej

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (25)

Do artykułu: Będą kolejne zmiany w składce zdrowotnej. Nowy sposób naliczania opłaty

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zocha 2023-01-22 07:03:18

  Ile by dostali pieniędzy,tyle rozwalą,bez poprawy warunków leczenia.Ministerstwo zdrowia to hieny,ich zadaniem jest depopulacja narodu.

 • Polak 2023-01-21 21:58:18

  Brakuje kasy na leczenie gości że wschodu to kombinują znowu

 • Anonim 2023-01-21 19:03:29

  ROZWAŻAM odstąpić od płacenia składki zdrowotnej na początek i nie BOGACIĆ ministrów , urzędników państwowych Ja NIE JESTEM DLA NICH ONI SĄ DLA MNIE A TO NA POCZĄTEK I MOŻLIWE ŻE TAKĄ DECYZJE PODEJMĘ co to powinno zmienić pieniądze dzięki temu krokowi powinny wracać w postaci większego wynagrodzenia netto co miesiąc opieka medyczna każdemu powinna być gwarantowana od ręki i bez kolejek a nie jest . Gdzie zatem są nasze pieniądze otóż w kieszeni ministrów rządowej mafii

 • Rob 2023-01-21 18:56:06

  Składka zdrowotna powinna być stałą kwotą dla każdego obywatela. Osoba zarabiająca lepiej i płacąca wyższą składkę ma taki sam dostęp do leczenia jak osoba płacąca niższą składkę.

 • Promil 2023-01-21 10:45:35

  Co,????za malo kasy jest na upadline???

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA