- jk
- •9 sty 2023 15:04
Zgodnie z zapowiedziami w 2023 roku w życie mają wejść przepisy wprowadzające unijną dyrektywę work-life balance. Pracownicy będą mogli zyskać dwie dodatkowe, 15-minutowe przerwy w pracy, jednak nie każdy będzie mógł z nich skorzystać.

Unijna dyrektywa miała wejść w życie już w sierpniu 2022 roku, tak się jednak nie stało - nadal trwają pracę nad zmianami. Podczas wtorkowego (10 stycznia) posiedzenia Rady Ministrów jednym z jego punktów ma być projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (UC118).
Czytaj też: Najważniejsze zmiany w prawie pracy dopiero przed nami. Będzie gorąco
Jedna ze zmian, które ma wprowadzić projekt ustawy, dotyczy przerw w pracy. Obecnie, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, to ma on prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.
Pracodawca może także wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Taką przerwę w pracy wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.
Ile i jakich przerw w pracy będzie miał pracownik w ciągu dnia?
Co się zmieni po wejściu w życie nowych przepisów? Tak jak do tej pory, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, to zatrudniony będzie miał prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut. W sytuacji, gdy jego czas pracy przekroczy 9 godzin, będzie przysługiwała mu dodatkowa przerwa, również trwająca co najmniej 15 minut.
Czytaj też: Padła nowa propozycja. To w praktyce cztery dni dodatkowego urlopu
Natomiast osoby, których czas pracy jest dłuższy niż 16 godzin, zyskają prawo do kolejnej Ile i jakich przerw w pracy ma obecnie pracownik w ciągu dnia?.
Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca będzie musiał poinformować pracownika o jego prawach w ciągu 7 dni od dopuszczenia do pracy. Wszystkie przerwy mają być wliczane w czas pracy.



KOMENTARZE (63)