BCC za nowym kodeksem pracy w oparciu o ustalenia poprzedniej komisji kodyfikacyjnej

• Business Centre Club popiera i uczestniczy w pracach nad nowym Kodeksem pracy - zadeklarowano w czwartek (12 października) na konferencji prasowej.
• Zdaniem tej organizacji pracodawców bazą dla prac mogą być ustalenia poprzedniej komisji kodyfikacyjnej pracującej w latach 2002-06.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

BCC za nowym kodeksem pracy w oparciu o ustalenia poprzedniej komisji kodyfikacyjnej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

13 paź 2016 16:56


"Obecny Kodeks pracy ma swój początek w okresie PRL, powstawał w epoce Edwarda Gierka i to nie po protestach w Radomiu, czy Ursusie, tylko wcześniej. Warto go napisać od nowa" - powiedział wiceprezes BCC Zbigniew Żurek. W jego ocenie warto w powołanej przez rząd komisji kodyfikacyjnej prawa pracy oprzeć się na wcześniejszych pracach takiej komisji.

Żurek przypomniał, że konkretne propozycje zmian wypracowano w latach 2002-06, ale trafiły one do szuflady. "To jest baza, podstawa, do prac obecnej komisji" - powiedział.

Zadeklarował, że BCC chce, by powstał nowy kodeks pracy - poczynając od najtrudniejszych obecnie działów, np. o czasie pracy. "Te przepisy są obecnie przeładowane, trudne do interpretacji, szczególnie dla małych firm. Może daje to pole do popisu prawnikom, ale przecież nie o to chodzi" - zaznaczył.

Jego zdaniem nowy kodeks nie powinien zapominać o tym, co się w ostatnich kilkunastu latach stało w stosunkach pracy. "Poza umową o prace, która stale jest większością, jedna czwarta to inne formy realizacji swojej drogi zawodowej - poprzez umowy zlecenia, czy o dzieło, własnej działalności gospodarczej" - podkreślił Żurek.

Czytaj też: BCC, Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy: 66 urzędów zostało nagrodzonych

"To są pozytywne zjawiska. Nie mówimy o patologiach, one zdarzają się wszędzie, jeśli mamy z nimi do czynienia, to likwidujmy patologie, a nie całego zjawiska, bo to wylewanie dziecka z kąpielą" - mówił.

W jego ocenie kolejnym polem dla nowych uregulowań są zbiorowe układy pracy. "W dzisiejszym stanie prawnym układ zbiorowy, to po prostu zapis dodatkowych przywilejów socjalnych dla grupy zawodowej. Jeśli autentycznie ułoży się stosunki pracy w ramach branży, czy zakładu, dla pewnej grupy, byłoby to z korzyścią dla wszystkich" - mówił Żurek.

"Można wtedy odbudować relacje między pracodawcą, a pracownikiem z benefitem dla obu stron. Nie chodzi o to, by jedni korzystali na drugich. Idąc krok po kroku można tworzyć sytuacje, gdy nowe rozwiązania będą korzystne dla jednej i drugiej strony" - zapewnił wiceprezes BCC.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.