BCC: przedsiębiorcy przeciwni "ozusowaniu" umów o dzieło

Zdaniem 77 proc. przedsiębiorców ankietowanych przez Business Centre Club od umów o dzieło nie powinna być odprowadzana składka na ubezpieczenie społeczne. Zdaniem większości obniży to wynagrodzenie pracownika o kwotę składki i zwiększy szarą strefę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

BCC: przedsiębiorcy przeciwni "ozusowaniu" umów o dzieło

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 sty 2014 20:15


Jak informuje BCC, zdaniem większości przedsiębiorców wprowadzenie składki ZUS dla zatrudnionych na umowy zlecenia, o dzieło i samozatrudnionych zwiększy szarą strefę (75,8 proc.) i obniży wynagrodzenie pracownika o kwotę składki (61,3 proc.). Jedynie 9,7 proc. respondentów uważa, że zarobki osób zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne zostaną na tym samym poziomie.

Podzielone są zdania przedsiębiorców w kwestii, czy obowiązek płacenia składek na ZUS powinien istnieć jedynie do momentu wypracowania przez przyszłego emeryta gwarantowanej przez państwo emerytury minimalnej. O celowości takiego rozwiązania przekonanych jest 51,7 proc. badanych przedsiębiorców, zaś 48,3 proc. jest odmiennego zdania.

Czytaj też: Pracownicy chcą oskładkowania umów nawet jeśli mieliby dostać mniej "na rękę"

Z drugiej strony ponad 62 proc. przedsiębiorców uważa, że minimalna emerytura powinna być równa płacy minimalnej, a 26,2 proc., że niższa. Tylko zdaniem 11,5 proc. przedstawicieli firm minimalna emerytura powinna przewyższać płacę minimalną.

BCC zapytał też przedstawicieli biznesu o ocenę zapowiedzianego przez premiera Donalda Tuska wprowadzenia rozwiązań prawnych, proceduralnych i kontrolnych, które spowodują, że "z zamówień publicznych korzystać będą firmy, które zatrudniają ludzi na godnych umowach". Większość oceniła ten pomysł krytycznie.

"Ich zdaniem należy przede wszystkim zlikwidować szkodliwą zasadę najniższych cen, która wywiera presję na utrzymywanie jak najniższych wynagrodzeń. Nawet jeśli stworzone zostaną odpowiednie przepisy, to będą one trudne do wyegzekwowania i pociągną za sobą ogromne koszty związane z utrzymaniem służb kontrolujących" - informuje BCC.

Przedsiębiorcy ocenili też, że takie przepisy byłyby niekonstytucyjne i uderzałyby w wolny rynek - "pracodawca zatrudniający pracowników zgodnie z prawem (umowa zlecenie jest zgodna z prawem) nie może być wykluczany z obrotu gospodarczego". Nieliczna część przedsiębiorców jest zdania, że zmiana zaproponowana przez premiera poprawi bezpieczeństwo zatrudnionych, konkurencyjność firm, zwiększy pewność realizacji kontraktów oraz wpływy do ZUS.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.