×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

BCC ostrzega: Zakaz handlu w niedzielę to spadek zatrudnienia o 36 tys. osób

 • Autor: PAP/MIW
 • 23 paź 2017 15:27

Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę spowoduje 5-proc. spadek sprzedaży, spadek zatrudnienia o 36 tys. osób oraz spadek dochodów budżetu o 1,8 mld zł rocznie - uważają eksperci Business Centre Club.

BCC ostrzega: Zakaz handlu w niedzielę to spadek zatrudnienia o 36 tys. osób
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W poniedziałek (23.10) na spotkaniu z przedstawicielami klubu Nowoczesnej eksperci Business Centre Club przedstawili swoje najważniejsze postulaty gospodarcze. Spotkanie zorganizował w Sejmie przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna).

• Eksperci BCC przekonywali, że postulaty przedsiębiorców są ważne, bo, jak mówił podczas spotkania prezes BCC Marek Goliszewski, 85 proc. PKB jest tworzone przez sektor prywatny.

• Jeden z postulatów dotyczy właśnie planowanego ograniczenia lub zakazu handlu w niedzielę. Zdaniem BCC, ewentualny zakaz bardzo negatywnie wpłynąłby na gospodarkę, a także będzie stanowić ingerencję w wolność ludzi.

Przedstawiciele BCC formułowali także postulaty wobec rynku pracy. Obecnie przedsiębiorcy, mówili, doświadczają coraz mocniej braku rąk do pracy. Według danych BCC we wrześniu br. po raz pierwszy od 4 lat polscy przedsiębiorcy nie stworzyli nowych miejsc pracy. Tymczasem by utrzymać firmy na pełnych obrotach, potrzebują rocznie ok. 200 tys. pracowników więcej.

Zdaniem BCC zmiany w prawie mogłyby prowadzić do ograniczenia przechodzenia ludzi na emeryturę, bo bardzo wielu ludzi uzyskujących uprawnienia emerytalne odchodzi z rynku pracy. Jeżeli nie uda się tych ludzi zatrzymać, przedsiębiorcy mogą się znaleźć "w dużych opałach".

Jednym ze skutków będzie to, mówili, że efektywność pracowników, zwłaszcza fachowców, będzie się obniżać, bo dziś są oni przeciążeni pracą.

Zdaniem ekspertów BCC rozważyć należy także zmiany w zasadach wypłaty zasiłków, żeby ograniczyć takie sytuacje, jak w gminie Szydłowiec, gdzie jest jeden z największych zarejestrowanych poziomów bezrobocia, a zarazem brak ludzi do pracy.

Kolejny postulat dotyczył kompleksowego uregulowania zatrudnienia cudzoziemców, by wszystkie zasady ich zatrudniania znalazły się w jednym akcie prawnym.

Część postulatów dotyczyło systemu podatkowego. Marek Goliszewski przypomniał, że wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiadał przygotowanie "Konstytucji dla Biznesu", która miała ułatwiać działalność gospodarcza.

Na razie jednak, wskazywali przedstawiciele BCC, zmiany podatkowe idą w przeciwnym kierunku, bo system podatkowy jest - ich zdaniem - coraz bardziej represyjny i daleki od stosowania zasady domniemania niewinności.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: BCC ostrzega: Zakaz handlu w niedzielę to spadek zatrudnienia o 36 tys. osób

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • dudatosieuda 2017-10-24 13:32:00

  Kto będzie chciał koniecznie zrobić zakupy w niedzielę, ten pobiegnie do osiedlowego sklepiku. I klinet będzie zadowolony i właściciel walczący z gigant konkurencja na co dzień i cały drobny polski handle

 • chelion 2017-10-24 13:09:28

  Skoro brakuje rąk do pracy to skąd zwrost bezrobocia gdy w niedziele nie pohandlują, przecież duże sklepy będą orwater dłużej w sobotę i może też piątek, a ustawa da wspracie małym osiedlowym sklepom, one też płaca podatki i teraz dzięki ustawie będą miały z czego

 • fanfara 2017-10-24 12:39:18

  ludzie mają prawo do odpoczynku w niedzielę, poza tym zakaz dotyczy tylko dużych sklepów, małe w tym franczyowe należące do polskich przedsiębiorców będą mogły być otwarte, więc gdy jedni nie zarobią, to drudzyu będą zarabiać, więc dla gospodarki to powinno być na zero

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA