BCC: lista zaniechań rządu jest długa

Ograniczenie deficytu budżetowego i IV pakiet deregulacyjny – to nieliczne pozytywy w działaniach rządu w ostatnich miesiącach – ocenia Gospodarczy Gabinet Cieni BCC. Jednak w większości dziedzin obecna ekipa rządowa jest krytykowana za bezruch i zaniechania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

BCC: lista zaniechań rządu jest długa

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

3 lip 2014 9:07


Lista zaniechań rządu jest długa i dotyczy niemal każdego obszaru działań rządu.

- Wciąż brak jakichkolwiek działań w kwestii obniżenia kosztów stałych budżetu i likwidacji przywilejów emerytalnych - ocenia Marek Goliszewski, prezes BCC. - Brak ustawy o korytarzach przesyłowych w znaczącym stopniu utrudni realizację projektów inwestycyjnych stanowiących o bezpieczeństwie energetycznym kraju, tymczasem w przypadku tej ustawy mamy do czynienia z permanentnym brakiem postępu w pracach - narzekał Janusz Steinhoff. - Zamarły prace nad ustawą o nadzorze właścicielskim - dodaje Grażyna Magdziak, ekspert BCC ds. prywatyzacji.

Eksperci BCC zwracali również uwagę na pozytywy, ale poza nielicznymi wyjątkami dotyczyły one spraw drobniejszych i jednostkowych. Obszarze działań strategicznych, rząd wciąż zbiera od BCC cięgi za bezczynność. Nawet jednak tam, gdzie ekipa rządowa podejmuje jakieś działania, też nie spotykają się one z entuzjazmem ekspertów BCC.

Krytycznie oceniono działania zmierzające do ozusowania umów zleceń i umów o dzieło. - To zaskakujące, że minister finansów chce iść w tej kwestii dalej niż minister pracy i polityki socjalnej - ocenia prof. Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów. Krytykował on również szefa resortu finansów za brak działań w kierunku zróżnicowania płacy minimalnej. Prof. Gomułka chwalił natomiast ministra Mateusza Szczurka za brak zaangażowania w politykę i koncentrowaniu się na kwestiach finansowych.

Jerzy Kwieciński, minister ds. rozwoju regionalnego GGC BCC chwalił rząd za przyjęcie Umowy Partnerstwa, która już została zatwierdzona przez Komisję Europejską, a która stanie się podstawą do wydawania unijnych pieniędzy w obecnej perspektywie budżetowej UE, zwracał jednak uwagę na wykorzystanie środków z poprzedniej perspektywy.

- Do końca przyszłego roku mamy do wydania 83 mld zł z mijającej perspektywy budżetowej. Średnio w drugim kwartale wydawaliśmy 3,4 mld zł miesięcznie. Gdybyśmy przez pozostałe 18 miesięcy wydawali pieniądze w takim tempie to stracimy 21 mld zł - oceniał Jerzy Kwieciński.

Na większą pochwałę zasłużył w zasadzie jedynie resort gospodarki za IV pakiet deregulacyjny, który przynosi ponad 40 ułatwień w funkcjonowaniu firm i przyniesie przedsiębiorcom 900 mln zł oszczędności w skali roku. BCC jest też zaniepokojone ujawnionymi niedawno nagraniami prywatnych rozmów polityków.

- Są tam wypowiedzi dotyczące gospodarki i przedsiębiorców, które nagannie świadczą o mentalności polityków - twierdzi szef BCC Marek Goliszewski i zapowiada wspólne stanowisko organizacji biznesowych w tej sprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.