Ustawa o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług, nad nowelizacją której obecnie pracuje rząd daje spore pole do nadużyć – twierdzi Business Centre Club. I proponuje zmiany, które powinny się w nowelizacji znaleźć.
-
- •12 lut 2020 22:10

- Potrzebne działania przeciw nadużyciom na rynku pracowników delegowanych spoza - UE twierdzi Business Centre Club.
- Wiele podmiotów stosuje patologiczne rozwiązania polegające na zakładaniu spółek np. na Ukrainie i delegowaniu pracowników z Ukrainy do Polski.
- Według planu legislacyjnych prac rządu, projekt nowelizacji ma być przyjęty w drugim kwartale.
Potrzebne działania przeciw nadużyciom na rynku pracowników delegowanych spoza UE twierdzi Business Centre Club i upatruje szansy w nowelizacji tej ustawy nad którą pracuje obecnie rząd.
Zdaniem ekspertów tej organizacji choć przedmiotem projektu nowelizacji jest w głównej mierze delegowanie pracowników z UE do Polski ustawa daje możliwość ograniczenia rozpowszechnionych na dużą skalę zjawisk związanych z delegowaniem na teren Polski (oraz z Polski) cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, co ma na celu wyłącznie uniknięcie płacenia w Polsce danin publicznych.
Zobacz też: Delegowanie po nowemu. Zmiany odczują nie tylko firmy, ale i pracownicy
Na czym polega problem? Niejasne sformułowania w ustawie doprowadziły, zdaniem przedsiębiorców do sytuacji że wiele podmiotów stosuje patologiczne rozwiązania na rynku pracy polegające na zakładaniu spółek np. na Ukrainie i delegowaniu pracowników z Ukrainy do Polski (nie odprowadzając w Polsce żadnych należności publicznoprawnych i najczęściej nie robiąc tego również na Ukrainie). Ten „model biznesowy” opierają na założeniu, że przepisy ustawy ich nie dotyczą z uwagi na inne niż umowa o pracę formy zatrudnienia.
Zobacz też: Delegowanie pracowników w 2020 roku. Branża transportowa liczy koszty
- Jest to palący problem, wyniszczający polski rynek pracy, który powoduje, że legalnie działający przedsiębiorcy częstokroć stoją przed wyborem zastosowania jednej z tych praktyk lub rezygnacji z prowadzenia działalności gospodarczej - twierdzi Joanna Torbé, ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.


KOMENTARZE (0)