PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

BCC apeluje o usprawnienie procedur legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców

O podjęcie działań w kierunku wzrostu aktywności zawodowej oraz usprawnienia procedur legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w Polsce apelują pracodawcy zrzeszeni w Business Centre Club (BCC).

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 26 cze 2019 18:30
BCC apeluje o usprawnienie procedur legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców
(fot.shutterstock.com)
REKLAMA
  • W środę (26 czerwca) zebrał się gospodarczy Gabinet Cieni BCC. 
  • Podjęto uchwałę ws. wystąpienia do Rady Ministrów z rekomendacjami i apelem o niezwłoczne działania na rynku pracy.
  • Chodzi o wzrost aktywności zawodowej oraz usprawnienie procedur legalizacji pobytu i zatrudniania cudzoziemców w Polsce

- Polski rynek pracy został bardzo uszczuplony z powodu braku pracowników. Obniżenie ustawowego wieku emerytalnego oraz program 500+ zachęciły ich część do opuszczenia rynku pracy. Braki kompensują pracownicy spoza UE, jednak utrzymanie stałego napływu pracowników z zagranicy będzie trudne z wielu powodów, m.in. niedrożnej procedury legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w Polsce oraz otwarcia niemieckiego rynku pracy dla Ukraińców od 2020 roku - czytamy w uchwale przyjętej przez Gabinet Cieni.

W efekcie, jak piszą eksperci, konieczne są konkretne działania usprawniające te procedury oraz zachęcające do aktywności zawodowej, m.in. poprzez łatwo dostępną opiekę nad dziećmi. - Proponujemy również podwyższanie rzeczywistego wieku przechodzenia na emeryturę do 65 lat dla kobiet i mężczyzn - napisali ministrowie Gabinetu Cieni.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podczas posiedzenia odnieśli się również do niskiego poziomu innowacyjności polskiej gospodarki, czemu nie sprzyjają - jak wskazują - biurokracja, skomplikowane procedury administracyjne, niejasne prawo i jego opresyjność (np. projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych zagrażający nie tylko przedsiębiorstwom, ale także decydentom w przedsiębiorstwach).

- Rekomendujemy upraszczanie przepisów oraz poprawę jakości regulacji, w szczególności zwiększenie roli konsultacji publicznych w procesie legislacyjnym. Niezbędne jest stabilne otoczenie prawne oraz zachęty dla firm do podejmowania inwestycji wspierających innowacje, infrastrukturę energetyczną, zwłaszcza czystą energię, opiekę zdrowotną i transport - napisali. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: BCC apeluje o usprawnienie procedur legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA