×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Bat na oszukujących na L4. Powstała specjalna aplikacja

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 15 lut 2022 14:51

Działy HR zyskają nowe narzędzie do walki z pracownikami oszukującymi na L4. Polska firma doradcza Conperio poinformowała właśnie, że stworzyła aplikację do typowania pracowników oszukujących na zwolnieniu chorobowym.

Bat na oszukujących na L4. Powstała specjalna aplikacja
W 2021 roku lekarze wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS 20,5 mln zaświadczeń lekarskich (Fot. materiały prasowe)
REKLAMA
  • „Pulpit Absencji” ma za zadanie pomóc w skutecznym zarządzaniu absencją chorobową w firmach i wyłapywanie „czarnych owiec” wykorzystujących chorobowe niezgodnie z przeznaczeniem.
  • Firmy cały czas mierzą się z problemem nadużyć przy zwolnieniach lekarskich. W trzecim kwartale 2021 roku po kontrolach ZUS zakwestionowano w całej Polsce zasiłki chorobowe na kwotę 1,9 mln zł.
  • Jak wynika z analizy firmy doradczej Conperio, która zajmuje się problematyką absencji, średnio aż 32 proc. z 30 tys. kontrolowanych przez firmę „L4” rocznie, wykorzystywanych jest w sposób niewłaściwy.

Na początku lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wstępne dane o zwolnieniach lekarskich wystawianych w 2021 r. Płyną z nich optymistyczne wnioski. Lekarze wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS 20,5 mln zaświadczeń lekarskich. Łączna liczba dni absencji chorobowej w pracy wyniosła 239,9 mln. W porównaniu z 2020 r. spadła o 6,3 proc. absencja liczona w dniach i o 1,3 proc. liczba zaświadczeń.

- Zwolnienia lekarskie były wystawiane przeciętnie na 11,7 dnia. Ale jedna osoba może otrzymać kilka zwolnień w ciągu roku. Przynajmniej jedno zwolnienie otrzymało w ubiegłym roku 6,5 mln osób, czyli ok. 45 proc. liczby osób podlegających w jednym momencie ubezpieczeniu chorobowemu. Zatem przeciętna długość absencji chorobowej wyniosła 36,7 dnia. Przy czym w przypadku mężczyzn było to 33,5 dnia, a w przypadku kobiet 39,5 dnia - wyliczała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Miliony do zwrotu 

Natomiast wiadomo już, że w trzecim kwartale 2021 roku po kontrolach ZUS zakwestionowano w całej Polsce zasiłki chorobowe na kwotę 1,9 mln zł. Jak wynika z analizy Conperio, średnio aż 32 proc. z 30 tys. kontrolowanych przez firmę „L4” rocznie, wykorzystywanych jest w sposób niewłaściwy.

Aplikacja wyłapie oszustów

Zazwyczaj zliczanie wskaźnika absencji w firmach odbywało się na piechotę. Polegało na ręcznym przerzucaniu danych, a wyniki prezentowane były w formie opracowanych tabelek, aktualizowanych każdorazowo poprzez wypełnienie pliku Excel. Sama informacja była z kolei dosyć uboga, a wskaźnik absencji nie nadawał się w wielu przypadkach do dalszej analizy i wnioskowania.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bat na oszukujących na L4. Powstała specjalna aplikacja

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA