PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Bardzo korzystne dla ojców zmiany w urlopie rodzicielskim. Nawet tydzień wolnego co roku

Unijna dyrektywa work-life balance w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów przewiduje m.in. zmiany w urlopach rodzicielskich, w urlopach ojcowskich, wprowadzenie tzw. bezpłatnego urlopu opiekuńczego oraz większej elastyczności w organizacji pracy. Polska przepisy miała dostosować na początku sierpnia. Teraz trwa walka z czasem, by zdążyć na początku przyszłego roku.

Bardzo korzystne dla ojców zmiany w urlopie rodzicielskim. Nawet tydzień wolnego co roku
Po zmianie przepisów część urlopu rodzicielskiego - 9 tygodni dla każdego z rodziców - będzie nie do przeniesienia (fot. Shutterstock.com)
REKLAMA

W „Rządowej ławie” Barbarę Sochę, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pytamy czy styczeń 2023 to termin ostateczny i realny.

- Mam nadzieję, że tak. Te zmiany procedujemy właśnie w parlamencie - odpowiada wiceminister, a zarazem rządowy pełnomocnik ds. polityki demograficznej.

Czytaj więcejDwa miesiące - tyle będą mieli pracodawcy na przygotowanie pracy zdalnej

Celem unijnej dyrektywy, do której dostosowywane są obecnie krajowe przepisy, jest m.in. zachęcenie do równego dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi między kobietami i mężczyznami. W założeniu rodzice będą mogli liczyć na ułatwienia w godzeniu życia zawodowego z życiem rodzinnym.

Zobacz całą „Rządową ławę” z wiceminister Barbarą Sochą

 

Wiceminister przypomina, że już funkcjonujące prawo daje możliwość skorzystania rodzicom z urlopu macierzyńskiego, a potem rodzicielskiego. Ten drugi jest w 100 proc. elastyczny i może być wykorzystany przez oboje rodziców. Ze statystyk resortu wynika, że i tak prawie zawsze i to w całości wykorzystywany jest on przez matki.

 - Żeby nie odbierać uprawnień kobietom, zdecydowaliśmy, że ta zmiana, którą procedujemy, nie będzie oznaczała, że ze w sumie 52 tygodni 9 będzie do dyspozycji ojców. To oznaczałoby w praktyce skrócenie mamom urlopu o 9 tygodni. Dlatego wydłużamy urlop rodzicielski o 9 tygodni także dla kobiet - mówi Barbara Socha.

Czytaj takżeBędzie nowy, długi urlop, którego nie opłaci się wziąć. Wszystko przez jeden przepis

Zasady wykorzystania dodatkowego wymiaru urlopu będą tak skonstruowane, żeby faktycznie zachęcić mężczyzn do pójścia na niego.

 - Urlop rodzicielski będzie mógł być wykorzystywany w dowolnym czasie. Te 9 tygodni będzie przez ojca wykorzystywane np. po jednym tygodniu w czasie wakacji do ukończenia przez dziecko 7. roku życia - wyjaśnia wiceminister rodziny.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bardzo korzystne dla ojców zmiany w urlopie rodzicielskim. Nawet tydzień wolnego co roku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA