Balcerowicz: Fundusze unijne nie zastąpią reform. Będzie drugi plan

Leszek Balcerowicz zapowiada, że w ciągu dwóch miesięcy przedstawi przygotowany przez jego fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju raport, który ma wytyczać kierunki na następne ćwierćwiecze. Co się w nim znajdzie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Balcerowicz: Fundusze unijne nie zastąpią reform. Będzie drugi plan

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl (Adam Sofuł)

wnp.pl

19 gru 2014 9:44


Zdaniem Balcerowicza potrzebny jest drugi reformatorski impuls. - Polska nie zmarnowała ostatnich 25 lat, ale nie ma żadnej korelacji między sukcesem w przeszłości a sukcesem w przyszłości. Na sukces trzeba pracować przez cały czas - mówił. Jego zdaniem w polskiej gospodarce widać obecnie kilka niepokojących zjawisk - m.in. spadająca liczba zatrudnionych w gospodarce i niski poziom prywatnych inwestycji.

Czytaj też: Balcerowicz: musimy podjąć działania, by liczba pobierających zasiłki nie była większa od liczby pracujących

- Żadne publiczne inwestycje nie zastąpią prywatnych. Gdyby to było możliwe, to socjalizm prześcignąłby kapitalizm, bo tam były tylko publiczne inwestycje - przekonywał Balcerowicz i dodawał: dlatego też fundusze unijne nie zastąpią reform.

Czytaj też: Jeremi Mordasewicz: Mamy duże zasoby pracy, których nie wykorzystujemy

Według wstępnych zarysów w raporcie będą zawarte propozycje zmian w systemie emerytalnym (w tym likwidację przywilejów dla różnych grup zawodowych), ograniczenie dostępu do świadczeń przedemerytalnych, ale też nowelizacja kodeksu pracy i promocja elastycznych form zatrudnienia. FOR będzie proponował również wprowadzenie prostszego systemu podatkowego i ograniczenie wydatków publicznych. 

Dlaczego reformy są, zdaniem Balcerowicza niezbędne? Bo to dzięki silnej gospodarce wzrosła pozycja Polski w świecie, bo dzięki temu poprawia się poziom życia obywateli i ich bezpieczeństwo. 

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.