PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Badanie trzeźwości pracowników oprze się o ministerstwo. Potrzebna jasna interpretacja przepisów

- Związki zawodowe rozpoczęły akcję występowania do pracodawców z żądaniem zaprzestania prewencyjnego sprawdzania stanu trzeźwości pracowników pod groźbą sankcji finansowej UODO - alarmuje rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w piśmie skierowanym do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ciąg dalszy zamieszania z wpływem RODO na uprawnienia pracodawców i stanowiska jakie wydał Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO).

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 2 sie 2019 6:00
Badanie trzeźwości pracowników oprze się o ministerstwo. Potrzebna jasna interpretacja przepisów
Badanie pracowników do tej pory było powszechną praktyką, szczególnie w zakładach o podwyższonym stopniu bezpieczeństwa jak górnictwo, transport, budownictwo (fot.pixabay)
REKLAMA

Z interpretacji wydanej przez UODO wynika, że po maju 2019 roku pracodawcy nie mają prawa samodzielnie przeprowadzać kontroli stanu trzeźwości. Z taką inicjatywą może wyjść jedynie pracownik. Natomiast zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (art. 17.) - dopiero gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie wykonywania obowiązków służbowych - kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia takiej osoby do pracy.

Pracodawca może sprawdzić stan trzeźwości pracownika, ale nie sam - musi w tym celu wezwać na przykład policję (uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego - przyp. red.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Urząd stwierdził w nim, że badanie trzeźwości może być zainicjowane wyłącznie przez pracownika, a sama informacja o stanie trzeźwości jest informacją o stanie zdrowia oraz że nie ma podstawy prawnej, która umożliwiłaby pracodawcom samodzielną kontrolę pracowników alkomatem. W takim wypadku zgoda pracownika jest niezbędna do przekazania i przetwarzania takich danych. Taka interpretacja przepisów wyklucza w zasadzie wyrywkowe lub prewencyjne badanie pracowników, które było do tej pory powszechną praktyką, szczególnie w zakładach pracy o podwyższonym stopniu bezpieczeństwa, oraz znajdowała potwierdzenie w orzeczeniach sądowych - komentuje  Adam Abramowicz, rzecznik MŚP.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Badanie trzeźwości pracowników oprze się o ministerstwo. Potrzebna jasna interpretacja przepisów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA