×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

ASF: Myśliwi dostaną dodatkowy urlop w zamian za udział w odstrzale dzików

  • Autor: PAP/AT
  • 1 gru 2017 10:17

Nowy projekt specustawy w sprawie zwalczania ASF przewiduje, że myśliwi, którzy wezmą udział w odstrzale sanitarnym dzików dostaną dodatkowy urlop.

ASF: Myśliwi dostaną dodatkowy urlop w zamian za udział w odstrzale dzików
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Podjęta została decyzja o zaostrzeniu przepisów dotyczących zwalczania ASF.

• Do sześciu dni urlopu w roku dostanie myśliwy, który weźmie udział w odstrzale sanitarnym dzików - poinformował wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.

• Doprecyzowane będą przepisy dotyczące odławianych dzików

• Projektowana specustaw reguluje także kwestę prawa łowieckiego.

Jak mówił, rolnicy domagają się, aby jak najpilniej dokonać redukcji dzików nie tylko od wschodniej granicy do Wisły, ale także po lewej stronie rzeki (0,5 dzika na km kw.) do poziomu 0,1 osobnika na km kw.

Dodał, że decyzja o zaostrzeniu przepisów dotyczących zwalczania ASF została podjęta w ubiegłym tygodniu, po tym jak wykryto wirusa w powiecie legionowskim. We wtorek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel przestawił sytuację dotycząca afrykańskiego pomoru świń na posiedzeniu Rady Ministrów i wówczas porozumieniu z innymi ministerstwami podjęta została decyzja o przygotowaniu kolejnej specustawy.

Czytaj też: Wykryto kolejne ogniska ASF

Będzie ona regulowała kwestie budowy zapory na granicy wschodniej białorusko-ukraińsko-polskiej. Chodzi o zabezpieczenie przed migracją dzików z tych krajów. Romanowski poinformował, że przeprowadzono analizę ekonomiczną budowy takiej zapory.

Sprawa budowy takiej zapory na wschodniej granicy była już omawiana w lipcu tego roku. Wówczas Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów wydał rekomendację dla jej budowy. Ma być ona długości ok. 730 km, a jej koszt szacowany był na ponad 100 mln zł.

Projektowana specustaw reguluje także kwestę prawa łowieckiego. Uregulowana będzie sprawa polowań w parkach narodowych i rezerwatach przyrody. Dziki będą odstrzeliwane według planów łowieckich, a nie tylko w drodze decyzji dyrektora parku.

Czytaj też: Ministerstwo Rolnictwa o ASF: Sytuacja jest poważna

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ASF: Myśliwi dostaną dodatkowy urlop w zamian za udział w odstrzale dzików

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA