Andrzej Duda powołał Radę Dialogu Społecznego. Przewodniczącym Piotr Duda, szef Solidarności

Szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda jako pierwszy, przez rok będzie pełnił funkcję przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego, która została powołana w czwartek (22 października) przez prezydenta Andrzeja Dudę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Andrzej Duda powołał Radę Dialogu Społecznego. Przewodniczącym Piotr Duda, szef Solidarności

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

22 paź 2015 15:20


Szef NSZZ "Solidarność" zapowiedział, że pierwsze plenarne posiedzenie Rady odbędzie się w listopadzie. - Liczę, że dialog nie pozostanie pustym słowem - powiedział Duda dziennikarzom. O wyborze Piotra Dudy na szefa Rady Dialogu Społecznego poinformował wcześniej minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

W odróżnieniu od dotychczasowej Komisji Trójstronnej, którą zastąpiła Rada Dialogu Społecznego, przewodniczący będą zmieniali się co roku. Będą to na przemian reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W Komisji przewodniczącym był stale reprezentant rządu - Władysław Kosiniak-Kamysz.

Andrzej Duda o Radzie

- Liczę na rolę Rady Dialogu Społecznego w budowie lepszej Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że podczas jego rozmów z mieszkańcami Polski problem braku dialogu pojawiał się bardzo często.

Podkreślił, że ogromnie liczy na rolę w zapewnieniu krajowi zrównoważonego rozwoju. - By było poczucie solidaryzmu społecznego, żeby ono było w obywatelach odbudowywane - zaznaczył. - Fundamentalne znaczenie w tym zakresie, dla tych zadań ma dialog. Dialog rozumiany jako dążenie do porozumienia w sprawach ważnych - powiedział prezydent.

Dziękował za "ważny i znaczący" gest wobec prezydenta i konstytucji - wprowadzenie do Rady Dialogu Społecznego przedstawiciela głowy państwa.

Rada zamiast Komisji Trójstronnej

Rada zastąpi funkcjonującą od 2001 r. Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych. W 59-osobowej Radzie będą też uczestniczyć z głosem doradczym - poza przedstawicielem prezydenta, także przedstawiciele prezesa NBP i szefa GUS.

Cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club - przedstawiły prezydentowi po sześciu swoich członków Rady, a trzy centrale związkowe - po ośmiu. Premier Ewa Kopacz wskazała też osiem osób - sześciu ministrów i dwóch wiceministrów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.