Andrzej Duda powoła członków Rady Dialogu Społecznego

- W czwartek, 22 października, prezydent Andrej Duda powoła członków Rady Dialogu Społecznego - informuje szefowa biura prasowego kancelarii prezydenta Katarzyna Adamiak-Sroczyńska. Rada będzie liczyć 59 osób i zastąpi istniejącą do tej pory Komisję Trójstronną.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Andrzej Duda powoła członków Rady Dialogu Społecznego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

20 paź 2015 19:15


- Prezydent chce umożliwić ukonstytuowanie się Radzie. Natomiast to, czy odbędzie się w czwartek pierwsze posiedzenie, będzie zależało od Rady - powiedział we wtorek, 20 października podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski.

- Będzie przygotowana sala i odpowiednie warunki do tego, żeby członkowie nowo powołanej Rady, jeśli tylko zechcą, mogli się zebrać na pierwszym posiedzeniu, wyłonić przewodniczącego i rozpocząć pracę - dodał.

Oprócz związków zawodowych w Radzie zasiadać będą przedstawiciele pracodawców i rządu. Swojego przedstawiciela z głosem doradczym będzie miał także prezydent, oraz prezesi NBP i GUS.

Czytaj też: Rada Dialogu Społecznego wkrótce rozpocznie pracę

Doradca ds. społeczno-prawnych Forum Związków Zawodowych Anna Grabowska powiedziała, że wpłynęło zaproszenie na uroczystość.

- Mamy zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego na czwartek - podkreśliła.

Również wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski potwierdził otrzymanie zaproszenia. Po zapowiedzianym na godz. 13.00 wręczeniu nominacji Rada prawdopodobnie zbierze się w Pałacu Prezydenckim na pierwszym posiedzeniu i może wybrać przewodniczącego i prezydium.

- W zaproszeniu zaznaczono, że kancelaria prezydenta bezpośrednio po uroczystości wręczenia powołań zapewnia możliwość odbycia pierwszego posiedzenia Rady - powiedział Radzikowski.

Przechodnia funkcja przewodniczącego

Rada sama wybiera przewodniczącego ze swoich członków. Uzgodniono już, że przewodniczącym pierwszego składu RDS będzie przez rok jeden z liderów trzech central związkowych, ale nie wiadomo jeszcze, który: Tadeusz Chwałka (FZZ), Piotr Duda (NSZZ "Solidarność"), czy Jan Guz (OPZZ). Uzgodniono też, że szefami pięciu zespołów problemowych Rady będą przedstawiciele pracodawców, a czterech - związkowcy.

W nowej Radzie - w odróżnieniu od komisji trójstronnej - przewodniczący będą co roku zmieniali się - na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W komisji przewodniczącym był stale reprezentant rządu. Obecnym szefem KT, która zakończy prace po powołaniu Rady Dialogu Społecznego, jest minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.