×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Andrzej Duda: Niedziela powinna być wolna od pracy

  • Autor: PAP/AT
  • 7 lis 2017 12:55

Pracownicy robią to, co im każe pracodawca. Uważają, że to są ich obowiązki pracownicze, ale gdyby mogli wybrać, to chcieliby mieć niedzielę wolną, żeby ją spędzić z rodziną - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda: Niedziela powinna być wolna od pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Niedziela powinna być dniem wolnym od pracy - powiedział prezydent.

• Pamiętajmy, że w tych sklepach pracują ludzie - zaznaczył.

• W jego ocenie to kwestia przyzwyczajenia i jeżeli zakaz handlu w niedzielę zacznie obowiązywać, to po pewnym czasie Polacy się do niego przyzwyczają.

"Jestem za tym, żeby niedziela była dniem wolnym od pracy" - podkreślił prezydent w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja. Dopytywany nie doprecyzował, czy jego zdaniem zakaz handlu powinien obowiązywać w każdą, czy co drugą niedzielę - jak przewiduje obecna wersja projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta.

"Jest u nas w Polsce pewne przyzwyczajenie. Ludzie przyzwyczaili się, że wszystko jest otwarte w niedzielę" - powiedział. "Ale pamiętajmy, że w tych sklepach pracują ludzie" - dodał prezydent.

Według niego dzisiaj Polacy są przyzwyczajeni do robienia zakupów w niedzielę. "Ale ja jestem przekonany, że jeżeli takie rozwiązanie prawne zostanie wprowadzone, że ten zakaz handlu w niedzielę będzie i w związku z tym sklepy będą zamknięte, to po pewnym czasie Polacy się przyzwyczają i dojdą do wniosku, że nie ma w tym nic złego, że te zakupy można zrobić w innym dniu, chociażby w sobotę, która dla większości jest wolna" - podkreślił prezydent.

Czytaj też: Duda: Nie zrezygnujemy z wolnych niedziel

Jak mówił, ludzie chcą mieć niedzielę wolną. "Robią to, co im każe pracodawca. Uważają, że to są ich obowiązki pracownicze, ale gdyby mogli wybrać, to chcieliby mieć niedzielę wolną, żeby ją spędzić z rodziną" - zaznaczył Duda.

"To jest kwestia wzajemnego szacunku pomiędzy nami jako obywatelami, jako członkami społeczeństwa. Powinniśmy uszanować wolę tych, którzy - powiedzmy otwarcie - nie muszą pracować w niedzielę" - podkreślił prezydent.

Pod koniec października sejmowa komisja przyjęła projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy. Po poprawkach projekt zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkomisja poszerzyła katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Andrzej Duda: Niedziela powinna być wolna od pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Ajatollah 2017-11-07 15:30:02

    A jak p. Prezydent zamierza przekonać księży do zakazu handlu w niedzielę i do przerwy w pracy? A może to obywatele uprzywilejowani ???

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA