PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Amerykanie punktują polską inspekcję pracy

Amerykański rząd ocenił, jak wygląda w Polsce przestrzeganie praw pracowniczych. Dostało się Państwowej Inspekcji Pracy. - To nie liczba inspektorów czy wykonanych przez nich kontroli ma znaczenie, a możliwość wyegzekwowania prawa – uważa Janusz Śniadek, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz przewodniczący Rady Ochrony Pracy.

Amerykanie punktują polską inspekcję pracy
Na koniec 2019 r. w PIP pracowało 2671 osób (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Rząd Stanów Zjednoczonych wydał raport na temat przestrzegania przez poszczególne kraje praw człowieka. Ocenił również, jak ta kwestia wygląda w Polsce – w aspekcie praw pracowniczych.
 • Z raportu wynika, że choć w Polsce działa Państwowa Inspekcja Pracy, to liczba inspektorów jest niewystarczająca, by udało się wyegzekwować zapisy prawa. 
 • PIP od lat postuluje rozszerzenie jej uprawnień. Teraz pomysł stał się bardziej realny. Projekt wprowadzający taką zmianę niedawno trafił do Sejmu.

Pod koniec marca na stronie Departamentu Stanu USA pojawił się zestaw raportów opisujących obowiązujące w poszczególnych krajach praktyki w zakresie przestrzegania praw człowieka.  Analizowano w nim takie elementy jak poszanowanie integralności, wolności obywateli, wolności słowa, praw uchodźców czy przedstawicieli mniejszości narodowych bądź etnicznych, ale też prawa do pokojowego gromadzenia się i zrzeszania. 

Jeden z rozdziałów dotyczył przestrzegania praw pracowniczych. Autorzy raportu m.in. skupili się w nim na analizie warunków pracy, jakie panują w naszym kraju. Jako bazę do badania wzięli sprawozdanie PIP za 2019 rok. Wskazywali, że choć polskie przepisy jasno określają minimalne warunki ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników czy też wysokość minimalnego wynagrodzenia i upoważniają Państwową Inspekcję Pracy (PIP) do nadzorowania i monitorowania tych przepisów, to nadal dochodziło w naszym kraju do wielu przypadków łamania prawa pracy. Dlaczego?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

fot. pip.gov.pl
fot. pip.gov.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (13)

Do artykułu: Amerykanie punktują polską inspekcję pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Rick 2021-04-13 22:50:38

  Te uprawnienia są potrzebne Solidarności a nie inspekcji. Nie jest żadną tajemnicą że ta instytucja obecnie ma niewiele wspólnego z instytucją państwową a stała się "ramieniem zbrojnym Solidarności" 80 % stanowisk łącznie ze srednia kadrą kierowniczą zostało obstawionych przez związkowców z Solidarności więc nie dziwota że instytucja to równia pochyła. Chcesz położyć firmę daj na szefa związkowca a szybko upadnie

 • Monia 2021-04-13 16:31:08

  Mi pomogła PIP w sporze z szefem. Bardzo fajni ludzie, życzliwi i odpowiedzialni. I faktycznie mają ogromną odpowiedzialność. A co do zarobków to podobno szału nie ma.

 • zbyszko 2021-04-13 14:50:33

  U nas inspekcja pracy się do niczego nie nadaje, nie umieją nawet zamknąć prezesów firm Milmex, która od 7 lat nie płaci wynagrodzeń swoim pracownikom. Pracujemy w Milmexie za darmo od listopada 2013!!!

 • Piękny 2021-04-12 23:24:35

  Zaskoczę autora: przetłumaczenie w tym tekście słowa "integrity" jako "integralność" nie ma sensu. Można to poznać po tym, że całe zdanie nie ma sensu. Co z kolei można poznać, czytając tekst przed publikacją. Gorąco polecam!

 • Tomek 2021-04-12 21:29:56

  To teraz czekamy na polski raport na temat przestrzegania praw człowieka w USA.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA