Ambasadorzy państw UE przyjęli dyrektywę o pracownikach delegowanych

Ambasadorowie państw członkowskich przy UE przyjęli w środę (11.04) ostateczny tekst dyrektywy o pracownikach delegowanych, przy sprzeciwie Polski i Węgier. Wielka Brytania, Litwa, Łotwa i Chorwacja wstrzymały się od głosu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ambasadorzy państw UE przyjęli dyrektywę o pracownikach delegowanych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MIW

11 kwi 2018 15:05


Ambasadorowie UE zatwierdzili tekst kompromisowy, wynegocjowany przez reprezentującą kraje członkowskie bułgarską prezydencję z Parlamentem Europejskim. Ostateczne przyjęcie dyrektywy nastąpi po poparciu jej przez Parlament Europejski.

- W środę kompromisowy tekst poparły wszystkie państwa członkowskie z wyjątkiem Polski i Węgier. Wielka Brytania, Litwa, Łotwa i Chorwacja wstrzymały się od głosu - powiedziało źródło dyplomatyczne w Brukseli.

Dyrektywa jest niekorzystna dla Polski, bo jak argumentują polskie władze, spowoduje dodatkowe obciążenia dla polskich firm działających za granicą. Okres delegowania ustalono na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia go o sześć miesięcy w określonych przypadkach. Po tym czasie pracownik delegowany zostanie objęty prawem pracy kraju przyjmującego.

Komisja podkreśliła, że nowa dyrektywa jest wyrazem poparcia dla nadrzędnej zasady Komisji - równego wynagrodzenia za tę samą pracę w tym samym miejscu pracy. Część krajów UE, w tym Polska, argumentowała, że za dążeniem do nowelizacji dyrektywy stoi w rzeczywistości protekcjonizm gospodarczy krajów Europy Zachodniej.

Pracownik delegowany jest czasowo wysyłany przez pracodawcę w celu wykonania usługi w innym państwie członkowskim UE. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Stefsan 2018-04-11 19:19:00

Kogoś chyba pogięło, jestem ciekawy czy naprawdę kraje wstrzymujące się, się wstrzymały, czy to tylko kolejna manipulacja cwaniaków brukselskich, raczej to drugie, więc warto rozje.ać to całe unijne towarzystwo, ponieważ zbyt drogo płacimy za ich luksusy, oraz chore pomysły!!!