PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Alkohol w trakcie pracy? Co drugi pracownik zauważa problem

  • Justyna Koc
    jk
  • 30 sty 2020 20:00

Nieco ponad połowa ankietowanych Polaków stwierdziła, że w obecnym miejscu pracy zetknęła się z przynajmniej jednym współpracownikiem znajdującym się pod wpływem alkoholu. Tymczasem konsekwencje dla pijanego pracownika mogą okazać się bardzo dotkliwe.

Alkohol w trakcie pracy? Co drugi pracownik zauważa problem
Tylko 4 proc. pracowników zdradziło, że piło alkohol w godzinach pracy. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • 53 proc. pracowników przyznało, że w miejscu pracy miało styczność z pijanym kolegą czy koleżanką - wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę HR Global Group.
  • Co trzeci pracujący przyznał, że przyszedł do pracy choć raz na tzw. "kacu".
  • Tymczasem zarówno za stawienie się w pracy w stanie nietrzeźwości, jak i spożywanie alkoholu w czasie pracy, pracodawca może ukarać pracownika karą porządkową, a nawet zwolnieniem.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez HR Global Group aż 53 proc. ankietowanych przyznało, że w miejscu pracy miało styczność z pijanym kolegą czy koleżanką. Z kolei 41 proc. przepytanych nie było świadkami takiej sytuacji, a 6 proc. uznało, że nie potrafi ocenić.

Tylko 2 proc. ankietowanych przyznało się, że przynajmniej raz wybrali się do pracy będąc pod wpływem alkoholu, ale 4 proc. zasłania się niepamięcią czy taka sytuacja z ich udziałem miała miejsce. Tyle samo pytanych zdradziło, że piło alkohol w godzinach pracy, a 32 proc. – że co najmniej raz wstawili się w miejscu pracy będąc na tzw. "kacu".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Zapytaliśmy także ankietowanych, co z pijanym pracownikiem w pracy powinien zrobić jego pracodawca. Zdecydowana większość uznała, że powinno się obyć bez poważniejszych konsekwencji. 73 proc. pytanych na miejscu pracodawcy odesłałoby swojego kolegę, koleżankę do domu, a 11 proc. – przy jednorazowej takiej sytuacji – nie podjęłoby żadnych kroków. Nieco więcej, bo 12 proc. zdecydowałoby się jednak na zwolnienie takiego pracownika. Bardziej pobłażliwych było 4 proc. ankietowanych, którzy ukaraliby takiego pracownika karą finansową – mówi Dariusz Michalski, prezes HR Global Group.

Odpowiedzialność ciąży na pracodawcy

Wniosek z odpowiedzi ankietowanych na ostatnie pytanie płynie jeden – pracownicy nie zdają sobie sprawy, jaka odpowiedzialność ciąży na pracodawcy w tego typu przypadkach. Z prawnego punktu widzenia pracodawca nie może sobie pozwolić na pobłażliwość, nawet pomimo największej sympatii do pracownika, który pozwoli sobie na taki wyskok.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Alkohol w trakcie pracy? Co drugi pracownik zauważa problem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA