PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Aktywiści nie chcą pracować na śmieciówkach. To praca jak każda inna

Tylko co piąta organizacja pozarządowa w Polsce zatrudniająca stały zespół zawiera umowy o pracę. Prawie połowa tzw. trzeciego sektora ma problem z utrzymaniem płynności finansowej, co nie tylko jest źródłem stresu i wypalenia zawodowego, ale też częstym powodem rezygnacji z aktywności społecznej.

Aktywiści nie chcą pracować na śmieciówkach. To praca jak każda inna
Tylko 41 proc. organizacji pozarządowych w naszym kraju ma stały zespół pracowniczy (Fot. Adobestock)
REKLAMA
 • Tylko 41 proc. organizacji pozarządowych (NGO) w naszym kraju ma stały zespół pracowniczy, z czego jedynie 22 proc. organizacji zatrudnia na umowę o pracę
 • Aż 67 proc. organizacji tworzących tzw. trzeci sektor przyznaje, że ma trudności w zdobywaniu środków lub sprzętu niezbędnego do ich funkcjonowania
 • - Bardzo dużo osób uważa, że praca w organizacjach pozarządowych to hobby, a nawet przywilej. Stąd konieczność przekonywania, że taka aktywność jest także ciężką pracą, za którą należy się wynagrodzenie - mówi Paulina Jędrzejewska, prezes Fundacji Culture Shock

- Praca osób aktywistycznych w organizacjach pozarządowych wymaga z ich strony bardzo dużego zaangażowania i dużej motywacji. Dlatego, jeśli nie jesteśmy odpowiednio wspierani z zewnątrz, siły pracowników trzeciego sektora szybko się wyczerpują - stwierdza Paulina Jędrzejewska, prezes Fundacji Culture Shock, działającej na rzecz rozwoju twórczego i zawodowego różnorodnych grup odbiorców.

Państwo ma narzędzia decydujące o losach organizacji pozarządowych

- Znaczny wpływ na poczucie godności osób funkcjonujących w organizacjach pozarządowych ma sposób, w jaki jesteśmy oceniani i odbierani przez społeczeństwo oraz naszych granto- i zleceniodawców - dodaje prezes Jędrzejewska.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Jest jedna rzecz, która usprawni rekrutacje. Chciałoby jej 93 proc. Polaków

Zaznacza, że równie istotne jest to, w jakim zakresie państwo wspiera lub nie wspiera organizacji pozarządowych w zlecaniu im realizacji zadań społecznych. To ważne, ponieważ głównym źródłem finansowania trzeciego sektora w Polsce nadal pozostają zasoby publiczne:

 • 53 proc. środków na działalność organizacji pozarządowych przekazują samorządy;
 • Źródła rządowe oraz związane z administracją centralną stanowią 27 proc. źródeł finansowania trzeciego sektora.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Aktywiści nie chcą pracować na śmieciówkach. To praca jak każda inna

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Stanisław 2022-09-23 22:44:06

  To zmieńcie zawód na pracę na budowach potrzebują aktywnych ludzi.

 • fff 2022-09-23 10:44:33

  Niestety mamy kryzys i wszędzie jest ciężko. Mam tylko nadzieję, że pozostaną rzeczywiście aktywiści, którzy wykonują ważne prace społeczne, jak: pomoc potrzebującym, opieka różnego rodzaju zbiórki itd. Natomiast zostaną wycięci przez kryzys aktywiści będący tzw "agentami wpływu" finansowanymi z zagranicy, aby organizować protesty i wzbudzać niepokój destabilizując państwo, a tym samym wpływając na wyniki prac rządu (tzw. lobbing "masami społecznymi") i w dłuższej perspektywie na wyniki wyborów (jakiekolwiek byłyby one). Niestety realia wskazują na to, że pieniądze z zagranicy pewnie "nie wyschną", a te na aktywistów społecznych będą wysychać z powodu kryzysu.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA