×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Agencję zatrudnienia nadal może założyć każdy, a nowe przepisy wpuszczą na rynek przypadkowe firmy

Wkrótce mają zmienić się przepisy dotyczące prowadzenia agencji zatrudnienia. Nowe prawo ma obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

Agencję zatrudnienia nadal może założyć każdy, a nowe przepisy wpuszczą na rynek przypadkowe firmy
Rejestracji nie będą już podlegać działalności w zakresie doradztwa personalnego i poradnictwa zawodowego (Fot. Yura Timoshenko/Unsplash)
REKLAMA
  • Zgodnie z nowymi przepisami nie będzie już obowiązku uzyskiwania wpisu do rejestru usług doradztwa personalnego i poradnictwa zawodowego - nie będą to już działalności regulowane.
  • Działalnością regulowaną ma stać się natomiast usługa polegająca na gromadzeniu w postaci dokumentu elektronicznego i udostępnianiu informacji o wolnych i poszukiwanych miejscach pracy za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.
  • - Nowe przepisy wpuszczą na rynek firmy, które powstały z przypadku i nie mają nic wspólnego z prawdziwą agencją - mówi Magda Dąbrowska z grupy Progres.

Projekt ustawy o aktywności zawodowej, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, ma wprowadzić zmiany na polskim rynku pracy. Rząd chce, żeby ustawa weszła w życie już z początkiem 2023 roku. Część przepisów dotyczy agencji zatrudnienia.

- To nie jest ustawa, którą – jeśli chodzi o naszą branżę – mogłabym określić mianem „gamechangera”. Nadal brakuje w niej przepisów regulujących jakość rynku i działania agencji zatrudnienia. Nie są zaostrzone także kryteria wejścia oraz kwestie związane z wymogami, jakie trzeba spełnić, żeby móc prowadzić agencje. To niestety nie pomoże w walce z pośrednikami psującymi rynek. W tym obszarze ustawa praktycznie niewiele zmienia - komentuje Magda Dąbrowska, wiceprezes grupy Progres.

Magda Dąbrowska pozytywnie ocenia kilka zmian, np. dotyczących publicznych służb zatrudniania. Ich działanie określają przepisy, które są archaiczne. Jej zdaniem nowy projekt zmieni je i urealni.

- Rejestr osób bezrobotnych szukających pracy i tych, którym zależy głównie na ubezpieczeniu, zostaną rozdzielone. Dzięki temu otrzymamy prawdziwszy obraz grupy osób bez pracy – zapewne okaże się, że jest zupełnie inna, niż podają obecne dane, bo teraz obejmuje też pasywnych kandydatów. Cieszę się, że nie zapomniano też o kobietach przebywających na urlopie macierzyńskim i stworzono regulacje oraz rozwiązania ułatwiające im powrót do aktywności zawodowej po urodzeniu dziecka. Pytanie, jak nowa ustawa, po wejściu w życie, sprawdzi się w praktyce i czy nie powtórzy losu swoich poprzedniczek, których mankamenty stawały się widoczne, gdy były praktykowane - mówi Magda Dąbrowska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Agencję zatrudnienia nadal może założyć każdy, a nowe przepisy wpuszczą na rynek przypadkowe firmy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA