PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Afera w krakowskiej kurii. PIP nie stwierdziła nieprawidłowości w umowach

  • Autor: PAP/AH
  • 5 lis 2019 16:35

Państwowa Inspekcja Pracy, która skontrolowała umowy cywilno-prawne zawarte przez kurię krakowską ze zwolnionymi pracownicami biura prasowego oceniła, że odpowiadały one zadaniom powierzonym tym osobom – podała rzeczniczka PIP w Krakowie Anna Majerek.

Afera w krakowskiej kurii. PIP nie stwierdziła nieprawidłowości w umowach
Adobe Stock
REKLAMA
  • Inspektorzy pracy w trakcie kontroli badali, czy zatrudnienie kobiet w biurze prasowym kurii na umowy cywilno-prawne nie wykazywało znamion stosunku pracy.
  • Przeprowadzona kontrola PIP nie wykazała nieprawidłowości.
  • Stanowisko PIP nie pozbawia zwolnionych pracownic możliwości wystąpienia na drogę sądową do sądu pracy z pozwem o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Pod koniec września rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zdecydował o podjęciu z urzędu sprawy zwolnień trzech z pięciu pracownic biura prasowego archidiecezji krakowskiej i zwrócił się o informację do Państwowej Inspekcji Pracy w Krakowie i do kanclerza kurii. Chodziło o doniesienia medialne, jakoby kobiety miały zostać zwolnione ze względu na stan cywilny. Rzecznik pytał także o powody, dla których pracowniczki te nie były objęte ochroną, jaką daje umowa o pracę, tylko były zatrudnione na umowach cywilnych.

Jak poinformowała rzeczniczka PIP w Krakowie, inspektorzy pracy w trakcie kontroli badali, czy zatrudnienie kobiet w biurze prasowym kurii na umowy cywilno-prawne nie wykazywało znamion stosunku pracy. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Inspektorzy do takich wniosków nie doszli, czyli te umowy cywilno-prawne odpowiadały zadaniom powierzonym tym osobom, w związku z tym nie doszło tutaj do żadnego naruszenia - wyjaśniła Majerek.

Zaznaczyła, że stanowisko PIP nie pozbawia zwolnionych pracownic możliwości wystąpienia na drogę sądową do sądu pracy z pozwem o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Przeprowadzona kontrola PIP - dodała rzeczniczka - nie wykazała nieprawidłowości. Stwierdzono uchybienia dotyczące ewidencjonowania godzin pracy. We wniosku skierowanym do kurii zalecono, żeby zleceniobiorca faktycznie przedstawiał ewidencję swojego czasu pracy w terminie poprzedzającym wypłatę wynagrodzenia.

Majerek poinformowała, że po zakończeniu kontroli inspektorzy PIP skierowali także pismo prewencyjne do kurii odnoszące się do komunikatu zamieszczonego na stronie Archidiecezji Krakowskiej dotyczącego stanu cywilnego zwolnionych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Afera w krakowskiej kurii. PIP nie stwierdziła nieprawidłowości w umowach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA