Absolwentom łatwiej będzie wejść na rynek pracy

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka zaprosili rektorów polskich uczelni oraz studentów do współpracy przy projekcie kolejnej ustawy dotyczącej deregulacji dostępu do zawodów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Absolwentom łatwiej będzie wejść na rynek pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 lis 2013 19:23


Ministrowie w liście skierowanym do rektorów zaprosili władze uczelni, a także organizacje studenckie oraz studentów do udziału w konsultacjach dotyczących czwartej transzy deregulacyjnej, która związana jest z ułatwieniem dostępu do kolejnych zawodów. Szefowie resortów sprawiedliwości oraz nauki zachęcili do informowania o przepisach niekorzystnie wpływających na dostęp do zawodów.

Czytaj też: Polskie uczelnie przepustką do bezrobocia

"Deregulacja została zainicjowana przede wszystkim z myślą o ludziach młodych, którzy opuszczając mury szkoły wyższej, stykają się często z nieuzasadnionymi barierami w dostępie do wymarzonego zawodu, nierzadko przekreślającymi plany dalszej kariery zawodowej" - zaznaczają szefowie resortów sprawiedliwości oraz nauki w liście do rektorów. Zaznaczają, że w momencie rozpoczęcia prac nad deregulacją, Polska była europejskim rekordzistą w liczbie zawodów regulowanych.

Czytaj też: Rząd o drugiej transzy deregulacji zawodów

Jak przypomniano, pakiet deregulacyjny podzielony został na trzy transze, spośród których pierwsza, ułatwiająca dostęp do 51 zawodów, weszła już w życie, a prace nad kolejnymi dwiema transzami - obejmującymi 195 zawodów - są już zaawansowane. O pomoc przy czwartej transzy deregulacyjnej Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się poprosić obywateli. Jak wyjaśniono w liście, projekt kolejnej ustawy w sprawie deregulacji dostępu do zawodów zostanie oparty na wnioskach zgłoszonych przez obywateli w ramach sondażowych konsultacji.

Konsultacje prowadzone są na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.deregulacja.ms.gov.pl). Jest tam dostępna elektroniczna ankieta, przy pomocy której możliwe jest zgłaszanie problemów związanych z dostępem do różnych zawodów. "Powodzenie tej inicjatywy zależy w dużej mierze od zaangażowania potencjalnych beneficjentów, czyli przede wszystkim ludzi młodych. Jesteśmy przekonani, że projekt przyczyni się do ułatwienia studentom i absolwentom wejścia na rynek pracy, także w ramach profesji zgodnych z prowadzonymi przez państwa kierunkami studiów" - kończą list ministrowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.