ABSL chce większej elastyczności kodeksu pracy

Pracodawcy zrzeszeni w Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (ABSL) starają się, aby nowelizowany kodeks pracy rozszerzono o katalog prac dopuszczonych w niedzielę i święta o tzw. usługi transgraniczne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ABSL chce większej elastyczności kodeksu pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl/Piotr Stefaniak

20 lut 2013 11:05


Chodzi o działalność wykonywaną w te dni ze względu na inny niż w Polsce tydzień pracy, albo inny niż polski kalendarz świąt i dni wolnych. Ma to pomóc w rozwiązywaniu pojawiających się problemów, a w przyszłości, poprzez poprawę warunków konkurencyjności, przyczynić się do tworzenia nowych miejsc pracy w sektorze nowoczesnych usług biznesowych.

Przedstawiciele związku starają się również, aby resort zmienił zasady rekompensowania pracy w dni wolne.

- Klienci centrów outsourcingowych działających w Polsce to z reguły międzynarodowe przedsiębiorstwa, które wymagają od swoich dostawców świadczenia usług również w soboty lub święta – tłumaczy Radosław Krasowski, HR Manager w Geoban Oddział w Polsce. - To z kolei pociąga za sobą konieczność odpowiedniego rekompensowania dni, które są ustawowo wolne, albo w postaci ekwiwalentu wolnego dnia, albo finansowego.

ABSL postuluje także, aby w firmach było możliwe stosowanie tzw. przerywanego czasu pracy. Takie rozwiązanie byłoby szczególnie korzystne dla osób podnoszących swoje kwalifikacje lub rodziców małych dzieci, którzy często chcieliby mieć możliwość przychodzenia do firmy dwa razy dziennie, np. po 3 godziny.

- Uelastycznienie zapisów kodeksu pracy jest niezwykle istotne dla zapewnienia centrom outsourcingowym odpowiednich warunków do prowadzenia biznesu i zapewnienia ciągłości usług świadczonych przez te jednostki – mówi Jolanta Jaworska, wiceprezes ABSL. – Zmiany obecnych regulacji prawnych to także warunek konieczny dla zachowania dynamicznego rozwoju sektora nowoczesnych usług biznesowych w naszym kraju i przyciągnięcia do Polski kolejnych międzynarodowych inwestorów.

Według danych ABSL, sektor nowoczesnych usług dla biznesu zatrudnia obecnie już ponad 100 tys. osób. Tylko w tym roku poziom zatrudnienia wzrośnie o kolejnych 15-20 tys. pracowników.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.