PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Absencja chorobowa pracownika to papierek lakmusowy przedsiębiorstwa

Polska cierpi na nadużywanie procedury zwolnienia chorobowego. O tym, że "statystycznie co drugi Polak poszedł na chorobowe" w 2016 roku rozmawiamy z prezesem firmy Conperio, Mikołajem Zającem.

Absencja chorobowa pracownika to papierek lakmusowy przedsiębiorstwa
Adobe Stock
REKLAMA

• Jak przekonuje nas rozmówca, Polacy to prawdopodobnie jedna z najbardziej chorowitych nacji w Europie.

• Dla prezesa Conperio w Polsce zwolnienie chorobowe jest traktowane często jako sposób na uzyskanie płatnego urlopu, bez szczególnych konsekwencji. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Dopytany, jak z absencją walczyć, prezes Zając sugeruje dokonać analizy całego przedsiębiorstwa.

 

*****

Jak scharakteryzowałby pan pracę zespołów Conperio? Czym jest badana przez państwa nieobecność pracowników w firmie?

Prezes firmy Conperio Mikołaj Zając. Firma zajmuje się audytem, doradztwem i kompleksowym zarządzaniem problemem absencji chorobowej: - Absencja chorobowa jest papierkiem lakmusowym procesów działających w firmie. Jest wynikową pewnych składowych. My te procesy analizujemy w ramach audytu i wskazujemy, co działa a co nie działa. Firmom trudno jest określić czy absencja przekracza normę i jaki powinien być jej optymalny poziom ponieważ brakuje im właściwego punktu odniesienia. Nasze działania pozwalają to zweryfikować. Jeśli firma ma dużą absencję sugeruję bardzo wnikliwą analizę procesów, które wpływają na jakość pracy, rekrutację i na to, jak się w firmie odnajdują pracownicy.

Każdego z nas dotyka choroba. Jakie są konsekwencje choroby pracownika dla zespołów w firmach, dla ich funkcjonowania? To może i dość banalne pytanie, ale stoi ono w centrum każdego kryzysu wywołanego absencją chorobową.

- Dlaczego nie zacząć jeszcze szerzej? W zeszłym roku w Polsce zostało wystawionych ponad 20 milionów druków zwolnienia chorobowego. To znaczy, że statystycznie co drugi Polak poszedł na chorobowe. Prawdopodobnie jesteśmy jedną z najbardziej chorowitych nacji w Europie. Dla porównania statystyki absencji w Anglii spadają a w Polsce ten trend jest odwrócony.

ZUS wobec tego zwiększył ilość kontroli, zwiększył świadczenia, ale w przeliczeniu co do ilości druków ZUS działa gorzej. W 2015 r. skontrolował 5 proc. druków chorobowych, w 5 proc. wstrzymał wypłaty z ich tytułu. Natomiast w 2016 r. skontrolował tylko 3 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Absencja chorobowa pracownika to papierek lakmusowy przedsiębiorstwa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • xyyx 2017-09-08 17:29:35

    statystycznie, to nie co drugi, ponieważ tylko jakieś 16mln Polaków pracuje.

  • diale 2017-09-08 09:47:57

    A może chodzi o to, że Polacy najwięcej pracują z całej Europy? Ile dni urlopu ma każde państwo w Unii w porównaniu do Polski, ile godzin tygodniowo przepracowuje Polak a ile inne kraje? Może od tego trzeba by zacząć. Sprawdźmy statystyki a potem szukajmy powodów nadużywania L4 w Polsce.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA