A ty jesteś za czy przeciw zakazowi handlu w niedzielę?

Zamknięte sklepy w niedziele? Ten projekt wywołuje wiele emocji zarówno w mediach, jak i wśród zwykłych obywateli. Portal Praca.pl przeprowadził ankietę, w której spytał internautów o zdanie na temat zakazu pracy w tym dniu tygodnia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

A ty jesteś za czy przeciw zakazowi handlu w niedzielę?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

25 cze 2013 19:41


86 posłów, głównie z Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski, ale także i konserwatywnego skrzydła Platformy Obywatelskiej oraz niektórzy parlamentarzyści Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyło w Sejmie projekt zakazujący niedzielnego handlu w sklepach wielkopowierzchniowych.

Wnioskodawcy chcą, by dotychczasowe obostrzenia, które obowiązywały handlowców w dni świąteczne, stały się normą również w niedziele. Przypomnijmy: w trakcie dni ustawowo wolnych od pracy zamknięte są galerie handlowe, a pracować mogą jedynie właściciele lokalnych biznesów, bez udziału pracowników. Zakaz pracy w święta nie dotyczy osób zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia). W myśl projektu nowej ustawy takie same zasady objęłyby już nie tylko dni świąteczne, ale wszystkie niedziele.

Niedziela w galerii szkodzi rodzinie

Wnioskodawcy projektu tłumaczą konieczność wprowadzenia zakazu działalności dużych sklepów w niedzielę negatywnym według nich zjawiskiem spędzania coraz większej ilości czasu w tych miejscach polskich rodzin. Niedziela jako „dzień święty i rodzinny" powinna być spędzana w inny sposób niż na pospiesznej konsumpcji i zakupowym szaleństwie. Zdaniem posłów otwarte w niedziele centra handlowe napędzają niepotrzebną konsumpcję oraz przyczyniają się do rozpadu więzi w rodzinach.

Równie ważnym argumentem są kwestie pracownicze - posłowie zauważają, że osoby pracujące w niedziele są pozbawione możliwości spędzania czasu z rodziną oraz odpoczynku, co odbija się na ich kondycji psychicznej i fizycznej.

Do postulatów zgłoszonych w sejmie przychyliła się również Polska Izba Handlu, która przekonuje, że sprzedaż w niedziele staje się w naszym kraju coraz mniej opłacalna, bo konsumenci nie są już tak chętni jak w poprzednich latach do spędzania tego dnia tygodnia na zakupach. PIH, która zrzesza wiele tysięcy zarówno małych sklepów, jak sieci handlowe takie jak Społem czy Piotr i Paweł twierdzi, że rządowy zakaz handlu w niedzielę nie wpłynie na obroty handlowców - w inne dni tygodnia klienci po prostu kupią więcej.

W kontekście toczącej się w mediach dyskusji na temat przygotowywanych przez posłów zmian portal Praca.pl przeprowadził wśród internautów ankietę, w której zapytał, czy powinien zostać wprowadzony zakaz pracy w placówkach handlowych w niedziele. Opinie rozłożyły się równo po połowie: 50% badanych popiera poselską inicjatywę, druga połowa uważa, że odgórna regulacja tej kwestii jest niepotrzebna. Rozłożenie głosów wskazuje, że kwestia ta budzi wiele kontrowersji i sprzecznych opinii.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.