×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

76 proc. nielegalnie zatrudnionych to Ukraińcy

  • Autor: PAP/JP
  • 7 lis 2022 18:05

Trzech na czterech nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców na Warmii i Mazurach to Ukraińcy. Od początku roku funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili ponad 1,1 tys. cudzoziemców, którym przedsiębiorcy powierzyli pracę niezgodnie z prawem.

76 proc. nielegalnie zatrudnionych to Ukraińcy
Trzech na czterech nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców na Warmii i Mazurach to Ukraińcy (fot. strazgraniczna.pl)
REKLAMA

Jak podała w poniedziałek rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz, obywatele Ukrainy stanowili największą grupę nielegalnie pracujących, bo aż 76 proc., następnie Gruzji 10 proc. i Białorusi 6 proc.

Najwięcej cudzoziemców, bo 25 proc. pracowało niezgodnie z przepisami w powiecie olsztyńskim.

Czytaj też: Pracownicy dostaną dwie nowe przerwy w pracy. Ważne zmiany w przepisach

Branża budowlana zatrudniała nielegalnie 29 proc. obcokrajowców, firmy pośredniczące w zatrudnianiu 18 proc., gastronomia 16 proc. i produkcja 14 proc.

Pracodawcy powierzali wykonywanie obowiązków bez zezwolenia, na warunkach innych niż wskazane w zezwoleniu lub bez zawarcia odpowiednich umów w formie pisemnej. Sądy wymierzyły kontrolowanym przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę prawie 94 tys. zł.

Czytaj też: Jedno słowo, które wstrząsnęło rynkiem pracy. Nic już nie będzie takie jak wcześniej

Największe uchybienia stwierdzono w agencji pośrednictwa pracy z siedzibą w Olsztynie. W ubiegłym miesiącu funkcjonariusze z Wydziału do Spraw Cudzoziemców w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej zakończyli czynności kontrolne w tej firmie.

Kontrolą objęto prawie 270 obcokrajowców. Strażnicy Graniczni wykazali, że pracodawca skierował 143 obywateli Ukrainy, 30 Białorusi, 6 Indonezji i 1 obywatela Uzbekistanu do nielegalnej pracy na terenie całego kraju. Cudzoziemcy pracowali w firmach produkcyjnych bez wymaganych umów czy zezwoleń oraz na innych warunkach. Właściciel złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze grzywny w wysokości 15 tys. zł - podała mjr Aleksandrowicz

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: 76 proc. nielegalnie zatrudnionych to Ukraińcy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • fff 2022-11-08 08:37:36

    ...gdzie mają pracować? Sprowadzono ich z zaganicy i teraz się dziwimy, że chcą pracować i zarabiać. Patologia. Przed pełnym otwarciem granic należało się zastsnowic jakie problemy to moze generować i odpowiednio się przygotować (podobnie jak z zakazaniem importu węgla z Rosji). Pomagac należy, ale z głową.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA