740 wolnych zawodów w UE. Pora na otwarcie tych profesji

Państwa Unii Europejskiej ograniczają dostęp do 740 wolnych zawodów, jednak Bruksela zaczyna poważnie myśleć o deregulacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

740 wolnych zawodów w UE. Pora na otwarcie tych profesji

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza

3 paź 2013 9:45


Jak odnotowuje "Gazeta Wyborcza", wolne zawody odpowiadają za ok. 9 proc. unijnego PKB, które uprawia 27 mln osób. Gdyby doszło do deregulacji, mogłaby się zwiększyć mobilność specjalsitów w Unii Europejskiej, która jest wciąż niewielka.

- Bardzo często występują znaczne różnice między warunkami obowiązującymi w poszczególnych państwach członkowskich. Zniechęca to pracowników do poszukiwania i podejmowania pracy w innych państwach Unii - mówi dla "GW" Michel Barnier, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług.

Wczoraj Bruksela zapowiedziała, że rozpocznie ocenę dostępności do zawodów w Europie. Jak informuje "GW", do marca 2014 r. państwa członkowskie będą musiały przygotować listę zawodów deregulowanych i kryteria wg których ograniczają do nich dostęp. Komisja liczy, że państwa usuną część barier.

Jak podaje "GW", pomysł UE na deregulację zawodów może być bardzo korzystny dla Polaków pracujących w wolnych zawodach, ponieważ - jak wynika z badania Eurobarometru - Polacy są jedną z nacji, która najczęściej szuka pracy za granicą. 12 proc. z nas pracowało lub pracuje obecnie w innym kraju UE, podczas gdy średnia unijna to 9 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.