-
- •6 lut 2022 0:01
Praca tylko cztery dni w tygodniu lub wariant 7-godzinnego dnia pracy - o skróceniu czasu pracy mówi się coraz częściej. Teraz temat pojawił się również w Sejmie. - Pandemia wymusiła na nas duże zmiany w podejściu do pracy, które niebawem staną się normą. Jestem przekonany, że jedną z nich będzie optymalizacja czasu pracy, dlatego już teraz powinniśmy zbadać, jakie efekty przynosi krótszy czas pracy - mówi poseł Michał Wypij, który w interpelacji pyta resort pracy, jak zapatruje się na taką zmianę.

- W Polsce 8-godzinny dzień pracy obowiązuje już ponad 100 lat. Ustanowiono go w 1918 roku, a dekret wprowadzający to rozwiązanie podpisał ówczesny Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.
- Jednak dopiero 21 lipca 1973 r. Polacy po raz pierwszy w historii nie poszli do pracy w sobotę. Od pracy sześć dni w tygodniu odchodzono stopniowo.
- Teraz coraz częściej mówi się o dalszym skracaniu czasu pracy. Padają różne propozycje co do formy. W ciągu najbliższych miesięcy Partia Razem złoży projekt ustawy o siedmiogodzinnym dniu pracy.
- Pandemia wymusiła na nas duże zmiany, jeśli chodzi o podejście do pracy. Natomiast to nie jest koniec, spowoduje ona także trwałą zmianę m.in. w podejściu do miejsca pracy czy też czasu pracy i realizacji zadań zawodowych, także w usługach publicznych. Wcale nie wykluczam, że czas pracy będzie krótszy, co moim zdaniem nie wpłynie ujemnie na efektywność pracowników - mówi w rozmowie z PulsHR.pl poseł Michał Wypij z Porozumienia Jarosława Gowina, który jest autorem interpelacji w sprawie zmian w tygodniowym wymiarze czasu pracy.
Przytacza w niej przykłady państw, które już przetestowały krótszy czas pracy. Mówi m.in. o Islandii, gdzie okazało się, że osoby pracujące 35-36 godzin w tygodniu były bardziej wydajne albo pracowały tak samo jak na etacie 40-godzinnym. Podaje też przykład Hiszpanii i Nowej Zelandii, w których obecnie trwają badania nad efektami skrócenia czasu pracy.
- Moim zdaniem powinniśmy podejść kompleksowo do tematu i sprawdzić, jak praca zdalna, która przecież w ostatnim czasie mocno się upowszechniła tam, gdzie jest to możliwe, oraz krótszy czas pracy wpływają na efektywność pracowników. To stanie się naszą codziennością, więc warto już teraz zbierać informacje na ten temat - wyjaśnia.
Dlatego w interpelacji zapytał Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej m.in. o to, czy prowadzi badania efektywności pracy pod kątem skrócenia tygodniowego czasu pracy oraz czy podjęło prace wprowadzające kodeksowe zmiany w tygodniowym czasie pracy.
- Moim zdaniem nasz kraj jest gotowy na skrócenie czasu pracy, ale żeby mieć pewność, powinniśmy to zbadać, dlatego dopytuję, co w tym kierunku robi resort pracy - wyjaśnia Wypij.
Powrót do starego pomysłu


Słowa kluczowe
- czas pracy
- Michał Wypij
- Partia Razem
- krótszy czas pracy
- PIE
- Maciej Konieczny
- 4-dniowy tydzień pracy
- Marcelina Zawisza
KOMENTARZE (186)