PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pracownicy gliwickiego Opla boją się "transferu" do nowej spółki. Chcą gwarancji płac

Narasta konflikt w gliwickiej fabryce Opla. W piątek, 13 grudnia, Solidarność przeprowadzi masową akcję informacyjną dla pracowników. Związkowcy wysłali także żądania do europejskich władz koncernu PSA. Domagają się gwarancji pracy i utrzymania dotychczasowych warunków zatrudnienia. Konflikt w Oplu dotyczy zasad transferu pracowników do nowej spółki mającej produkować samochody dostawcze.

Pracownicy gliwickiego Opla boją się "transferu" do nowej spółki. Chcą gwarancji płac
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Na terenie należącym do gliwickiej fabryki powstaje nowy zakład produkcyjny, który będzie prowadził działalność w ramach nowo utworzonej spółki PSA Manufacturing Poland. Oba podmioty mają tego samego właściciela i prezesa zarządu.
  • Pracownicy gliwickiego Opla boją się "transferu" do nowej spółki. Związkowcy alarmują, że spółka powstała po to, żeby obejść polskie prawo.
  • Boją się, że po przeniesieniu do "nowego" zakładu, pracownicy stracą dotychczasowe warunki płacy oraz ciągłość pracy.

- Domagamy się przede wszystkim spisania porozumienia dotyczącego przejęcia pracowników naszego zakładu przez budowaną obecnie fabrykę samochodów dostawczych z zachowaniem ciągłości zatrudnienia i dotychczasowych warunków pracy i płacy, czyli zgodnie z polskim Kodeksem pracy. Jeśli nasze żądania nie zostaną spełnione, jesteśmy gotowi bronić naszych miejsc pracy wszelkimi dostępnymi metodami - mówi Mariusz Król, przewodniczący Solidarność w Opel
Manufacuring Poland.

Akcje informacyjne zostaną przeprowadzone na przełomie zmian, czyli o godz. 13.20 i 14.10.

- Atmosfera wśród pracowników jest bardzo napięta. Po latach zaciskania pasa okazuje się, że jutro możemy zostać z niczym. Podczas masówek będziemy mówić o tym, jakie działania już podjęliśmy i co będziemy robić dalej - mówi Mariusz Król.

Czytaj także: Kolejni pracownicy odejdą z gliwickiej fabryki Opla

Konflikt w Oplu dotyczy zasad transferu pracowników do nowej spółki mającej produkować samochody dostawcze. Decyzję o zmianie profilu produkcyjnego fabryki w Gliwicach koncern PSA, właściciel marki Opel podjął wiosną 2018 roku. Obecnie na terenie należącym do gliwickiej fabryki powstaje nowy zakład produkcyjny, który będzie prowadził działalność w ramach nowo utworzonej spółki PSA Manufacturing Poland. Oba podmioty mają tego samego właściciela i prezesa zarządu.

W ocenie związkowców nowa spółka została powołana po to, aby obchodząc polskie prawo, zmniejszyć zatrudnienie i obniżyć koszty. Do PSA Manufacturing Poland przyjęto już kilkudziesięciu

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy gliwickiego Opla boją się "transferu" do nowej spółki. Chcą gwarancji płac

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA