500 zł na dziecko, godzinowa płaca minimalna, zmiany w emeryturach. MRPiPS nie zwalnia tempa

• „Rodzina 500 plus” jest flagowym projektem MRPiPS.
• Resort pracuje również nad wprowadzeniem godzinowej płacy minimalnej w połowie roku.
• Zmiany w prawie mają zmniejszyć szarą strefę i zwiększyć zatrudnienie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

500 zł na dziecko, godzinowa płaca minimalna, zmiany w emeryturach. MRPiPS nie zwalnia tempa

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

13 sty 2016 15:51


– Naszym priorytetem jest praca na rzecz rodziny. Daliśmy temu wyraz zmieniając nazwę resortu – na pierwszym miejscu stawiając właśnie rodzinę. Flagowym projektem naszego ministerstwa i całego rządu jest program „Rodzina 500 plus” – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Według niej program ruszy w kwietniu 2016 r. Obecnie projekt ustawy jest konsultowany społecznie. Świadczenie wychowawcze 500 zł otrzyma każda rodzina na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. Mniej zamożni z dochodem do 800 zł na członka rodziny (1200 w przypadku dziecka niepełnosprawnego) dostaną wsparcie także na pierwsze dziecko. Świadczenie będzie wypłacane w II kwartale 2016 r. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,8 mln dzieci.

Wspólnie z resortem sprawiedliwości resort rodziny rozpoczął także prace nad usprawnieniem egzekucji alimentów.

Zmiany dla pracy

Konieczność potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę – to zmiana w Kodeksie pracy zaproponowana przez Ministerstwo. To likwidacja tzw. syndromu pierwszej dniówki.

– Zmiany spowodują, że część spośród 379 tys. osób pracujących dotychczas bez pisemnej umowy o pracę ani bez pisemnego potwierdzenia podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy będzie pracować legalnie. Projekt zmian w Kodeksie pracy został przekazany do konsultacji społecznych – czytamy w komunikacie ministerstwa.

W drugiej połowie 2016 roku ma zostać wprowadzona godzinowa płaca minimalna w wysokości 12 zł. To zmiana zapowiadana w expose premier Beaty Szydło. Minimalna stawka godzinowa jest też ważnym postulatem związków zawodowych jako element pożądanych zmian w sytuacji polskich pracowników, obok ograniczenia umów śmieciowych.

Ważnym elementem zmian na rynku pracy jest Narodowy Program Zatrudnienia. Analiza rozwiązań będzie przeprowadzona w oparciu o aktualną sytuacją na rynku pracy, zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, a także programu „100 tys. miejsc pracy dla młodych”.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.