PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

500+ dla przedsiębiorców. Możliwe zmiany dla 320 tys. najmniejszych firm

 • Autor: PAP/AH
 • 4 lis 2019 16:42

Każde działanie liberalizujące obciążenia jest pozytywne - wskazał BCC w komentarzu do projektu ustawy modyfikującej formułę małego ZUS. Chodzi o mechanizm, który miałby zastąpi dotychczasowy "mały ZUS". Zmiany miałyby objąć ok. 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców, co w realiach obecnego systemu fiskalnego należy postrzegać, jako krok w dobrym kierunku - dodano.

500+ dla przedsiębiorców. Możliwe zmiany dla 320 tys. najmniejszych firm
Adobe Stock
REKLAMA
 • 4 listopada mija termin konsultacji publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
 • Zakłada on modyfikację wysokości progu przychodu umożliwiającego skorzystanie z ulgi oraz wprowadza możliwość ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w oparciu o uzyskany dochód.
 • Zdaniem Business Centre Club (BCC) każde działanie ustawodawcy liberalizujące dotychczasowe obciążenia jest pozytywne.

- Proponowane zmiany mają objąć, jak wskazuje uzasadnienie do projektu ustawy, ok. 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców, co w realiach obecnego systemu fiskalnego należy postrzegać, jako krok w dobrym kierunku - podkreślił ekspert BCC dr Jacek Matarewicz w poniedziałkowym komentarzu.

Przypomniał, że firmy, których przychód w 2019 r. nie przekroczy progu 120 tys. zł, a dochód nie będzie większy niż 6 tys. zł miesięcznie, uzyskają możliwość odprowadzania składek do ZUS w wysokości uzależnionej od dochodu oraz składek niższych niż ma to miejsce w przypadku opłacania pełnej składki ZUS.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Prawo do skorzystania z obniżonej składki na ubezpieczenia społeczne będzie przysługiwać przedsiębiorcom, którzy w poprzednim roku kalendarzowym osiągnęli przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekraczający 120 tys. zł, z zastrzeżeniem, iż dana działalność była prowadzona przez cały rok lub też przy proporcjonalnym wyliczeniu względem dni prowadzenia działalności - wskazał.

Według BCC liczba przedsiębiorców, o których zwiększy się grono uprawnionych do płacenia niższych składek ZUS, "nie poszerzy się diametralnie".

- Niewielkie korzyści z opisywanej zmiany odniosą także dotychczas korzystający z małego ZUS-u, którzy osiągali stosunkowo niski dochód w przeliczeniu na miesiąc - dodał ekspert.

Z ulgi nie będzie można korzystać bezterminowo, a jedynie w okresie 36 miesięcy, w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności - tzn. pozostaje zasada taka jak dotychczas przy składkach od przychodu - podkreślił. Dodał, że objęci nową regulacją muszą pamiętać o tym, iż opłacanie niższych składek przełoży się w przyszłości na niższe potencjalne emerytury czy renty.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: 500+ dla przedsiębiorców. Możliwe zmiany dla 320 tys. najmniejszych firm

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Biznesłomen 2019-11-06 07:32:00

  No ale właśnie ma to sens. Ma pomóc najmniejszym. Niski dochód do 6k na miesiąc, niski limit przychodu do 120k rocznie i mamy pomoc dla najmniejszego prowadzącego JdG a nie dużego też na JdG.

 • Makak 2019-11-05 09:24:09

  I do jednego wora wrzucić firmę usługową i handlową. Jednemu z dochodu 10k zostanie 8k na rękę a drugi może mieć 500 zł zysku - jaki jest sens wprowadzania uzależnienia czegokolwiek od przychodu ?

 • Michał 2019-11-05 06:58:35

  Tylko, że niektórym z przychodu 10 tys. w miesiącu zostanie 1-2 tys. dochodu, a innym bez kosztów prawie 10 tys. Jedni coś dostaną a inni nic. Skandal.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA