PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

35 godzin pracy za tę samą pensję. Pomysł podzielił pracowników i pracodawców

 • jk
 • 7 paź 2022 13:45

Projekt ustawy skracającej tygodniowy wymiar etatu z 40 do 35 godzin trafił już do Sejmu. Zgodnie z nim skrócenie norm czasu pracy nie wpływa na zmiany w wysokości wynagrodzenia. Projekt nie przewiduje także ograniczeń w sposobach organizacji czasu pracy i umożliwia prowadzenie systemu pracy w trzech ośmiogodzinnych zmianach. Jakie konsekwencje może oznaczać zmiana przepisów?

35 godzin pracy za tę samą pensję. Pomysł podzielił pracowników i pracodawców
2/3 polskich pracowników zauważa u siebie objawy wypalenia zawodowego (Fot. Tim Gouw/Unsplash)
REKLAMA
 • Według ekspertów skrócenie czasu pracy może być znacznym utrudnieniem dla pracodawcy, chociażby z uwagi na ponoszone te same koszty wynagrodzeń przy krótszej dostępności pracownika, możliwość zmniejszenia rentowności biznesu. 
 • Zdaniem ekspertów przepisy mogą wiązać się też ze wzrostem ryzyka w zakresie warunków pracy i trudności z zapanowaniem nad szybkością wykonywanych zadań, co mogłoby się przyczynić do wyższych wskaźników wypadkowości.
 • Z kolei według Jarosława Wąsowicza z UE w Katowicach rewolucja regulacyjna na rynku pracy w warunkach ogromnej niestabilności makroekonomicznej, finansowej i geopolitycznej nie jest dobrym pomysłem.

Partia Razem złożyła w Sejmie projekt ustawy, w którym zaproponowano skrócenie tygodniowego czasu pracy z przeciętnie 40 godzin do 35 godzin.

- Czas pracy chcemy skracać stopniowo, odpowiedzialnie, tak by przedsiębiorstwa mogły się do tego przygotować. Zakładamy, że od czasu wprowadzenia najpierw przez 2 lata będzie to 38 godzin tygodniowo, a następnie 35 godzin tygodniowo - mówi dla PulsHR.pl Bartosz Grucela z Partii Razem.

Poprawa zdrowia i przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu

Uzasadnieniem do projektu jest poprawa stanu zdrowia Polaków i zapobieganie wypaleniu zawodowemu. Według badania przeprowadzonego w 2021 r. przez Smartscope na zlecenie Nationale-Nederlanden, aż 2/3 polskich pracowników zauważa u siebie objawy wypalenia zawodowego. Po wejściu w życie 35-godzinnego tygodnia pracy, pracownicy mają mieć więcej czasu na odpoczynek, spędzanie go z rodziną i przyjaciółmi, kontakt z naturą i aktywność fizyczną. To wszystko ma przełożyć się również na wzrost wydajności.

Czytaj też: Pracują cztery dni w tygodniu. Efekt? W trzy miesiące zrealizowali połowę zeszłorocznego obrotu

- Według danych OECD za 2021 r. polscy pracownicy pracują przeciętnie 1 830 godzin w roku, co stanowi szósty najwyższy wynik wśród wszystkich państw OECD i drugi najwyższy wśród państw europejskich. Z kolei odnosząc się do dostępnych danych m.in. ZUS, WHO, NFZ, GUS i raportów m.in. Mindy – aktualnie średnio 5 godzin i 43 minuty pracy przepada w tygodniu przez kiepski nastrój pracownika. W ciągu roku daje to 36 dni "udawania pracy”. Możemy więc stwierdzić, że mamy do czynienia ze zjawiskiem stresu w pracy zwanym prezentyzmem. I jednocześnie daje to potwierdzenie, że sam cel projektu ustawy jest słuszny - mówi Marek Błądek, trener wellbeing W&W Consulting.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (19)

Do artykułu: 35 godzin pracy za tę samą pensję. Pomysł podzielił pracowników i pracodawców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Mirek 2022-12-05 07:42:15

  bardzo dobry pomysl bo w polsce pracodawcy maja sie za dobrze. btw. niech stare pokolenie przejdzie na emeryture bo jak widze 50latka w firmie co sie cieszy ze moze za 300zl przyjsc w sobote do pracy to mi rece opadaja. Dzieki takim niewolnikom szef kupil mlodemu synowi auto za 300tys a ten 50latek jezdzi 15letnim gratem

 • ant 2022-10-14 09:26:54

  Nie będzie pełnej stawki za 35h, będzie 10hx4dni albo obniżka pensji. Nie ma darmowych obiadów.

 • Adek 2022-10-13 20:13:54

  A kiedy będzie ustawa o ekstradycję ukraincow z naszego kraju?

  • Wojtek 2022-10-14 08:38:39

   Jeśli w twoim kraju obcokrajowcy są dla ciebie konkurencją na rynku pracy, to znaczy, że coś z tobą jest nie tak ... leniu śmierdzący.

 • Łukasz 2022-10-10 14:52:09

  Z jednej strony super z drugiej strony nie super punkt widzenia zależy od punktu siedzenia hmmmm a jaki haczyk będzie bo to że coś za coś to wiadomo np wypłata+premiera 40godzin wypłata czysta 35 godzin i nikt pracodawcy nie zmusi do wypłat premii

 • Pracownik 2022-10-10 14:37:01

  Ja nie bylem na l4 od 2012 roku i pracodawca to docenia a jak nie doceniacie pracownikow to uciekaja na l4 .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA