PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

35 godzin pracy tygodniowo za tę samą pensję. Nowe przepisy już w sejmie

 • jk
 • 28 wrz 2022 20:00

Posłowie partii Razem złożyli w sejmie projekt ustawy o skróceniu czasu pracy do 35 godzin tygodniowo przy tym samym wynagrodzeniu.

35 godzin pracy tygodniowo za tę samą pensję. Nowe przepisy już w sejmie
Najpierw przez 2 lata czas pracy ma być skrócony do 38 godzin, a następnie do 35 godzin tygodniowo (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Projekt ustawy nie przewiduje natychmiastowego obniżenia czasu pracy - najpierw przez 2 lata mielibyśmy pracować 38 godzin tygodniowo, a następnie 35 godzin tygodniowo.
 • Zdaniem Bartosza Gruceli z Partii Razem dobrym pomysłem byłoby przetestowanie skróconego dnia pracy najpierw przez podległe rządowi instytucje i skrócenie go w administracji publicznej.
 • Co przemawia za skróceniem czasu pracy? Pierwszy i podstawowy argument - Polacy pracują za dużo.

Partia Razem złożyła w Sejmie projekt ustawy, w którym zaproponowano skrócenie tygodniowego czasu pracy z przeciętnie 40 godzin do przeciętnie 35 godzin. To kolejna próba skrócenia czasu pracy podejmowana przez polityków lewicy.

- Wypełniamy zobowiązanie, które daliśmy naszym wyborcom w czasie kampanii wyborczej w 2019 roku, jak i tym wszystkim osobom, które poparły projekt ustawy w 2018 roku (a było to prawie 50 tysięcy ludzi). Uważamy, że polska gospodarka potrzebuje innowacyjnych pomysłów. O skróceniu czasu pracy co i rusz przewijają się artykuły w prasie. Mówią o tym także niektórzy politycy zarówno z opozycji, jak i z kręgów PiS. My mówimy sprawdzam - składamy projekt ustawy i będziemy chcieli porządnej dyskusji o przepracowaniu Polaków i pomysłach na skrócenie dnia pracy – mówi dla PulsHR.pl Bartosz Grucela z Partii Razem.

Stopniowe skracanie czasu pracy

Jak podkreśla Grucela, projekt ustawy nie przewiduje natychmiastowego obniżenia czasu pracy.

- Chcemy to robić stopniowo, odpowiedzialnie, tak by przedsiębiorstwa mogły się do tego przygotować. Zakładamy, że od czasu wprowadzenia najpierw przez 2 lata będzie to 38 godzin tygodniowo, a następnie 35 godzin tygodniowo - mówi polityk.

Zdaniem Bartosza Gruceli dobrym pomysłem byłoby przetestowanie skróconego dnia pracy najpierw przez podległe rządowi instytucje i skrócenie go w administracji publicznej.

Czytaj też: To już się dzieje. Krótszy tydzień pracy w Polsce jest możliwy

- Jestem przekonany, że efekty zachęciłyby przedsiębiorców do poparcia projektu. Wychodząc naprzeciw potrzebie możliwie dogodnego dostosowania organizacji pracy w zakładach, w tym pracy zmianowej, do skróconego czasu pracy, projekt zachowuje możliwość zachowania 8-godzinnego dnia pracy tak długo, jak przeciętny tygodniowy wymiar pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekracza 35 godzin. Rozwiązanie to ułatwi przedsiębiorcom, także małym i średnim, adaptację do nowych wymogów prawnych – wyjaśnia Bartosz Grucela.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (78)

Do artykułu: 35 godzin pracy tygodniowo za tę samą pensję. Nowe przepisy już w sejmie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Eve 2022-11-21 15:10:52

  Poprostu będziemy pracować 5 dni po 7 godzin a to daje 35 godzin tygodniowo.

 • Anna 2022-11-13 12:55:26

  A co z pracownikami oświaty to znaczy że uczniowie będą uczyć się 4 dni w tygodniu?

 • jacieszek 2022-10-07 16:01:42

  Paranoja!, lenistwo wtedy długo zagości wśród naszego społeczeństwa,chory pomysł, wtedy to będą zwolnienia i dłuuugo oczekiwany wzrost bezrobocia, skoro tak chcą "nie pracować" ciekawe z czego będą ściągać kase dla bezrobotnych...pracodawców nie będzie stać na to wszystko i będą szli na etat, tylko gdzie jak pracodawców i firm zabraknie w tym kraju jak będą się zamykać po tych popie....nych pomysłach posłow i urzędasów...

 • AA 2022-10-05 08:55:04

  Bardzo dobre rozwiązanie, nareszcie. Nauczyciele pracują 18 godzin tygodniowo,nauczyciele przedszkoli 25 godzin tygodniowo, służba zdrowia 37,5 godzin tygodniowo. Dlaczego więc inni muszą więcej pracować, nie ma równości w tym kraju.

 • Olo 2022-09-30 17:14:32

  No tak a zwykly robol niech zapi... la dalej

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA