30 proc. mam chce skorzystać z dłuższego urlopu

Co trzecia mama (30 proc.) planuje skorzystać z dłuższego urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego, ponad połowa (52 proc.) deklaruje, że nie wykorzysta tej możliwości, a co piąta (18 proc.) nie podjęła jeszcze decyzji - wynika z badań w ramach akcji "Mama wraca do pracy".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

30 proc. mam chce skorzystać z dłuższego urlopu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 lip 2013 16:03


Zmiany w prawie, które weszły w życie 17 czerwca 2013 r., pozwalają rodzicom dzieci urodzonych w tym roku na wykorzystanie rocznego płatnego urlopu. Na ten czas składa się 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, sześć tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać na równych prawach ojciec i matka. Po nowelizacji bez zmian pozostały przepisy o dwóch tygodniach urlopu ojcowskiego.

W sondażu przeprowadzonym w ramach akcji "Mama wraca do pracy" o plany wykorzystania nowych urlopów pytano także kobiety w ciąży. Wśród nich proporcje są nieco inne niż wśród kobiet, które już urodziły, ponieważ ponad połowa (56 proc.) przyszłych mam chce skorzystać z dłuższego urlopu, co piąta (20 proc.) zdecydowanie wyklucza taką możliwość, a co czwarta (25 proc.) nie podjęła jeszcze decyzji.

Zmiany w prawie umożliwiają włączenie się ojców w opiekę nad dzieckiem w pierwszym roku życia. Jednak 59 proc. mam zadeklarowało, że nie podzieli się urlopem z tatą, a tylko 4 proc. stwierdziło, że skorzysta z tej możliwości. Wśród kobiet w ciąży więcej jest tych, które mają zamiar przekazać część swojego urlopu macierzyńskiego partnerowi (10 proc.), a tyle samo (59 proc. ) tych, które nie zamierzają dzielić się urlopem.

Według psychologa społecznego ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej dr. Wojciecha Kuleszy, który skomentował wyniki badań, przyczyną takiej decyzji nie jest nieznajomość nowych przepisów (zna je ok. 90 proc. respondentów), a raczej troska o sytuację ekonomiczną rodziny. Jak podkreślił, "mężczyźni w większości przypadków nadal zarabiają więcej". Dodał, że wynika to również ze stereotypów, że naturalną rolą mężczyzny jest przynoszenie do domu pieniędzy, a nie zajmowanie się małym dzieckiem.

W ankiecie także ojców zapytano o nowe rozwiązania prawne i chęć skorzystania z nich. Większość z ojców (80 proc.) jest świadoma zmian w prawie i wydłużenia urlopu oraz tego, że przysługują im dwa tygodnie urlopu ojcowskiego (89 proc.).

15 proc. mężczyzn, których partnerki planują powrót do pracy, zadeklarowało, że podzieli się urlopem macierzyńskim, zaś 67 proc. ojców nie planuje wykorzystania takiej możliwości, a co piąty (18 proc.) jeszcze nie wie czy z tego skorzysta.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.