PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

3,3 mln pracowników na L4 w marcu. To efekt pandemii?

W marcu 2020 r. odnotowano wysoką liczbę zwolnień lekarskich. Na L4 przebywało aż 3,3 mln pracowników.

3,3 mln pracowników na L4 w marcu. To efekt pandemii?
Jak wynika z danych ZUS, liczba zarejestrowanych zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy (z tytułu choroby własnej, opieki nad dzieckiem oraz nad innym członkiem rodziny) wyniosła w marcu 2020 r. aż 3,3 mln. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Liczba zwolnień lekarskich w marcu 2020 r. wyniosła 3,3 mln - to o 46,3 proc. więcej niż rok wcześniej.
  • Zwiększona liczba zwolnień lekarskich w czasie pandemii z całą pewnością w dużej mierze spowodowana jest obawą przed utratą pracy.
  • Jak dodaje Monika Smulewicz z Grant Thornton, z rynku płyną informacje, że pracownicy udają się na zwolnienia lekarskie na prośbę lub w porozumieniu z pracodawcą, by ograniczyć koszty pracy przy zmniejszonym zapotrzebowaniu na pracę w niektórych branżach.

W marcu 2020 r. absencja chorobowa była bardzo wysoka. Jak wynika z danych ZUS, liczba zarejestrowanych zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy (z tytułu choroby własnej, opieki nad dzieckiem oraz nad innym członkiem rodziny) wyniosła aż 3,3 mln. W porównaniu z lutym 2020 r. był to wzrost o 36 proc. Z kolei w stosunku do marca 2019 r. liczba zaświadczeń wzrosła o 46,3 proc.

Czytaj też: Lewe L4 na telefon. Nieuczciwe firmy zarabiają na pandemii

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wzrost odnotowano też, jeśli chodzi o liczbę dni absencji chorobowej. W marcu 2020 r. wyniosła ona 36 149,4 tys. i w stosunku do lutego 2020 r. była o połowę wyższa. Porównując te dane do marca 2019 r. obserwujemy wzrost o 47,8 proc.

Źródło: ZUS
Źródło: ZUS

- Zwiększona liczba zwolnień lekarskich w czasie pandemii z całą pewnością w dużej mierze spowodowana jest obawą przed utratą pracy - nieobecność spowodowana chorobą chroni bowiem pracownika przed ewentualnym wypowiedzeniem umowy o pracę. To jedna strona medalu, druga ma zupełnie inne podłoże. A mianowicie z rynku płyną informacje, że pracownicy udają się na zwolnienia lekarskie na prośbę lub w porozumieniu z pracodawcą, by ograniczyć koszty pracy przy zmniejszonym zapotrzebowaniu na pracę w niektórych branżach – komentuje Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 3,3 mln pracowników na L4 w marcu. To efekt pandemii?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA