PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

24 państwa UE zignorowały przepisy dotyczące uznawania kwalifikacji zawodowych

  • Autor: PAP/JS
  • 27 lis 2019 20:26

24 z 28 państw UE zignorowały przepisy dotyczące uznawania kwalifikacji zawodowych, które miały ułatwić świadczenie usług między krajami unijnymi. KE zdecydowała o przejściu do kolejnego etapu w procedurze o naruszenie prawa. Sprawa dotyczy też Polski.

24 państwa UE zignorowały przepisy dotyczące uznawania kwalifikacji zawodowych
Adobe Stock
REKLAMA

Komisja podjęła decyzję o skierowaniu uzasadnionych opinii, czyli przejściu do drugiego etapu w procedurze przeciwnaruszeniowej wobec 22 państw członkowskich. Poza Polską dotyczy to Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Grecji, Finlandii, Francji, Węgier, Irlandii, Włoch, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Holandii, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Słowacji i Szwecji.

Dodatkowo KE postanowiła skierować uzupełniające wezwania do usunięcia uchybienia do Niemiec i Malty w związku z niezgodnością ich krajowych rozwiązań prawnych i praktyk z unijnymi przepisami dotyczącymi uznawania kwalifikacji zawodowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Chodzi o dyrektywę z 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych oraz o jej nowelizację z 2013 r. Dzięki tym przepisom UE wprowadziła system, który miał się przyczynić do większej elastyczności rynków pracy, ułatwić świadczenie usług między państwami członkowskimi i wprowadzić automatyczne uznawanie kwalifikacji zawodowych w krajach UE w przypadku niektórych zawodów. Chodziło m.in. o architektów, lekarzy czy pielęgniarki.

"Komisja skierowała te uzasadnione opinie i uzupełniające wezwania do usunięcia uchybienia w odniesieniu do przepisów dotyczących swobody przedsiębiorczości, swobody świadczenia usług, automatycznego uznawania kwalifikacji, uproszczenia wymogów administracyjnych dotyczących procedur uznawania, uznawania praktyk zawodowych i współpracy administracyjnej" - przekazała KE w komunikacie.

Wszystkie państwa członkowskie, których to dotyczy, mają teraz dwa miesiące na odpowiedź na zastrzeżenia przedstawione przez Brukselę. Jeśli nie będzie ona satysfakcjonująca, Komisja może przejść do drugiego etapu procedur w przypadku Niemiec i Malty, a w przypadku pozostałych 22 krajów, w tym Polski, może zdecydować o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 24 państwa UE zignorowały przepisy dotyczące uznawania kwalifikacji zawodowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA