2013 r. okiem resortu pracy

Dłuższe urlopy dla rodziców, ułatwienia w zakładaniu żłobków, wsparcie młodych rozpoczynających karierę zawodową, wprowadzenie elastycznego czasu pracy - to niektóre ze zmian przygotowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

2013 r. okiem resortu pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

30 gru 2013 16:55


- To był bardzo pracowity rok dla całego naszego zespołu. Czuję ogromną satysfakcję, że tyle spraw udało się zrealizować - ocenił minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jedną z najważniejszych zmian było wprowadzenie rocznego urlopu dla rodziców. Mogą z niego korzystać rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Dotychczas z nowych urlopów rodzicielskich skorzystało 43 tys. osób.

Poszerzono również grupę rodziców, za których budżet państwa opłaci składki na ubezpieczenie społeczne w okresie opieki nad dzieckiem. - Dotyczy to nie tylko osób pracujących na etatach, ale także bezrobotnych, na umowach zlecenia, samozatrudnionych czy rolników. Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom w przyszłym roku składki będzie miało opłacone dodatkowe 172 tys. rodziców - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Znowelizowana została tzw. ustawa żłobkowa, dzięki czemu zakładanie placówek dla najmłodszych dzieci stało się łatwiejsze. Zmieniła się przede wszystkim formuła finansowania - dotację - nawet w wysokości 80 proc. - mogą otrzymać samorządy, przedsiębiorcy lub organizacje pozarządowe. Uproszczone zostały też formalności przy zakładaniu placówek.

Wprowadzono również dwa nowe rozwiązania w kodeksie pracy: możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy oraz ruchomy czas pracy. Z nowych rozwiązań skorzystało już prawie 300 pracodawców. Ma to pomóc firmom w okresie spowolnienia gospodarczego - pracodawcy mogą lepiej dostosować czas pracy załogi do potrzeb firmy, a także ułatwić pracującym rodzicom godzenie życia rodzinnego z zawodowym.

Wprowadzono również rozwiązania, które mają chronić miejsca pracy. Dopłaty do wynagrodzeń pracowników podczas przestoju ekonomicznego, dodatkowe środki na szkolenia oraz opłacenie należnych od pracodawcy składek na ubezpieczenia społeczne pracowników - z takiego wsparcia mogą korzystać firmy w trudnej sytuacji. Dopłata do pensji pracownika to nawet 1,1 tys. zł, a dodatkowe środki na szkolenia - 11,3 tys. zł.

Przygotowana została też reforma urzędów pracy. - Główne zmiany to wprowadzenie profilowania pomocy dla osób bezrobotnych i nowych instrumentów wsparcia: granty na telepracę, świadczenie aktywizacyjne, pożyczka na nowe miejsce pracy i start biznesu, bon szkoleniowy, stażowy, na zasiedlenie, programy regionalne - powiedział Kosiniak-Kamysz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.