17,77 zł zasiłku dla matek? Ministerstwo się tłumaczy

Kobiety, które prowadzą firmę po urodzeniu dziecka dostaną od państwa... 17,77 zł miesięcznie. Ministerstwo pracy i polityki społecznej się tłumaczy. Kto ma rację?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

17,77 zł zasiłku dla matek? Ministerstwo się tłumaczy

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

24 cze 2015 18:45


Kobiety, które prowadzą firmę krócej niż dwa lata, po urodzeniu dziecka dostaną od państwa 17,77 zł miesięcznie - tak wynika z nowelizacji tzw. ustawy zasiłkowej. Matki alarmują, że jest to suma, który nie pozwala nawet na zakup dużej paczki pieluch.

Ministerstwo pracy i polityki społecznej uspokaja, że kobiety otrzymają świadczenie rodzicielskie w wysokości tysiąca złotych.

Przepisy oderwane od rzeczywistości

- Wyliczenia dotyczące wysokości zasiłku macierzyńskiego pojawiające się w internecie nie są właściwe. Nie ma świadczenia macierzyńskiego, które dziś wynosiłoby 17 zł. Nie są także planowane zmiany, które miałyby go obniżyć. Jest wręcz odwrotnie. Nowa ustawa wręcz podnosi minimalne świadczenie do 1000 zł od 1 stycznia 2016 r. - informuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Jak pisze Money.pl przepisy o 1000 zł świadczenia rodzicielskiego są zupełnie oderwane od zasiłku macierzyńskiego. Wynikają z dwóch osobnych ustaw, które nigdy nie były ze sobą łączone. Zasady nowego macierzyńskiego wejdą w życie 1 października lub 1 listopada 2015 roku. Według rządowych planów 1 stycznia 2016 roku mają natomiast wejść w życie przepisy o 1000 zł świadczenia rodzicielskiego. Osobną kwestią jest niespójność uchwalanych przepisów o świadczeniach rodzicielskich.

Więcej jak zawieszą działalność

- Do tej pory wysokość najniższego zasiłku macierzyńskiego nie będzie wynosiła wcale 17 zł, jak można przeczytać w niektórych źródłach internetowych - to uzależnione jest od wysokości wpłacanych składek, ale wynosi minimum ok. 300 zł i w przypadku zawieszenia firmy nie trzeba od tej kwoty odprowadzać składek chorobowych - wyjaśnia resort.

Rzeczywiście matki będą mogły spróbować podwyższyć sobie świadczenie do kwoty 297,18 zł ale pod warunkiem, że zawieszą działalność gospodarczą. A to często nie jest takie łatwe. Jeśli kobieta zatrudniała w swojej firmie pracownika, to on też będzie musiał stracić pracę. Zawieszenie działalności oznacza też 30 dni po tym terminie utratę prawa do ubezpieczenia zdrowotnego - czytamy na Money.pl.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Anko 2015-06-26 00:12:53

W ministerstwie zapomnieli chyba,ze zawieszając działanośc musimy zwolnić swoich pracownikow, a po 30 dniach tracimy prawo do ubezpieczenia. Oczywiście,jest opcja,ze ubezpieczymy sie u męża w zakładzie pracy,a co z samotnymi matkami? Zreszta nie po to zakładamy DG ,aby pózniej być zmuszonym ja zawieszać!!!