100 zmian dla firm. Te przepisy ułatwią działalność przedsiębiorcom

• Ministerstwo Rozwoju w pakiecie „100 zmian dla firm”, który jest pierwszym etapem realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zaproponowało szereg ułatwień dla przedsiębiorców.
• Federacja Przedsiębiorców Polskich docenia planowane zmiany w ustawie o rachunkowości i Kodeksie Spółek Handlowych (KSH).
• Obejmą one poprawę warunków działania dla małych przedsiębiorców, a także wsparcie dla mniejszościowych udziałowców spółek kapitałowych.
• Wzrosną limity dla księgi podatkowej i podatku ryczałtowego, wprowadzone zostaną także zapisy zwiększające prawa mniejszościowych akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

100 zmian dla firm. Te przepisy ułatwią działalność przedsiębiorcom

PODZIEL SIĘ


Autor: Marek Kowalski

27 wrz 2016 13:06


Propozycje w zakresie zapisów ustawy o rachunkowości to szczególne wyjście naprzeciw wyzwaniom małych przedsiębiorców. Zmaterializuje się w ten sposób zapowiadana przez ministra Morawieckiego inicjatywa tworzenia korzystnych warunków do rozwijania przedsięwzięć w początkowej fazie, jak również osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Czytaj też: 100 zmian dla firm: Nowe zasady nie pasują do starego kodeksu

Federacja Przedsiębiorców Polskich zgadza się z oczekiwaniem projektodawcy, że docelowo uproszczone procedury wykonywania działalności gospodarczej przez małych podatników powinny przyczynić się do zwiększenia ich aktywności gospodarczej. Zwraca też uwagę na możliwość osiągnięcia przez nich jednoczesnych oszczędności kosztowych. Efekty wejścia w życie tych propozycji mogą być naprawdę znaczące, ponieważ obejmą niebagatelnie dużą grupę przedsiębiorczych Polaków.

Wśród zapisów Federacja Przedsiębiorców Polskich docenia planowane zmiany w ustawie o rachunkowości i Kodeksie Spółek Handlowych (KSH). (Fot. Mat.pras.) Wśród zapisów Federacja Przedsiębiorców Polskich docenia planowane zmiany w ustawie o rachunkowości i Kodeksie Spółek Handlowych (KSH). (Fot. Mat.pras.)

Wśród projektów 100 zmian dla firm proponowane jest wprowadzenie:

• wzrostu limitu dla księgi podatkowej z 1,2 mln do 2 mln euro (ma ułatwić działalność tysiącom przedsiębiorców oraz pozwolić na znaczące oszczędności w obszarze obsługi księgowej);

• zsumowanie czasookresów trwania postępowania w I instancji w 3-miesięczny termin (ma korzystnie wpłynąć na szybkość i jakość prowadzonych postępowań podatkowych);

• zmianę limitu ze 150 tys. euro do 250 tys. euro w Ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (ma zmniejszyć obciążenia administracyjne dla najmniejszych podmiotów i uprościć procedury podatkowe);

• zniesienie zasady, że bezterminowe powołanie członka zarządu powoduje wygaśnięcie mandatu po pełnym roku obrotowym (usunięcie rozwiązania powodującego sprzeczność z wolą wspólników);

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.