"100 tys. miejsc pracy dla młodych" zamieni się w 1,2 mln? PiS chce znieść próg wieku

• Stanisław Szwed, wiceminister w resorcie pracy potwierdza, że stworzenie 1,2 mln miejsc pracy w ramach Narodowego Programu Zatrudnienia jest aktualne.
• Wiemy jak PiS chce osiągnąć cel.
• Na początku roku ruszył program „100 tys. miejsc pracy dla młodych”. Refundacja kosztów wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne dla pracowników ma obowiązywać bez progu wiekowego. Do tego specjalne środki na miejsca pracy mają być kierowane do konkretnych gmin, gdzie bezrobocie jest najwyższe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

"100 tys. miejsc pracy dla młodych" zamieni się w 1,2 mln? PiS chce znieść próg wieku

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

19 sty 2016 16:59


Obiecywanie miejsc pracy w kampaniach wyborczych (i nie tylko) to polityczny standard. Praktyka ta stała się nawet tematem jednego z sezonów ulubionego serialu współczesnych polityków czyli „House of Cards”. Główny bohater, prezydent USA, Frank Underwood – do którego skądinąd porównuje się w Polsce dwóch polityków, Grzegorza Schetynę i Andrzeja Dudę – obiecał stworzenie 10 milionów miejsc pracy i zupełną likwidację bezrobocia w ramach inicjatywy America Works. W Polsce przyrzeczenia miejsc pracy też padały, nie raz, nie dwa. Ostatnio 1,2 mln miejsc pracy obiecało Prawo i Sprawiedliwość. 15 września 2015 r. osobiście zrobiła to Beata Szydło podczas konwencji wyborczej PiS w Białymstoku. My postanowiliśmy sprawdzić, co zostało z Poland Works - niemal u samego źródła.

Główni bohaterowie serialu „House of Cards” Główni bohaterowie serialu „House of Cards”

Prawo i Sprawiedliwość w kampanii zapowiadało stworzenie 1,2 mln miejsc pracy dla młodych. Na stronie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej można znaleźć informację o realizowanym w ramach Narodowego Programu Zatrudnienia (NPZ) projekcie „100 tys. miejsc pracy dla młodych”, do tego jest to prawo jedynie podpisane przez prezydenta Dudę, a przyjął je poprzedni parlament (dokładnie chodzi o znowelizowaną przez Sejm 25 września ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Czy zatem 1,2 mln zamieniło się w 100 tys. i to jeszcze w ramach programu wymyślonego przez PO i PSL?

- Nic bardziej mylnego. Program „100 tys. dla młodych” jest uzupełnieniem naszej wyborczej zapowiedzi stworzenia miliona miejsc pracy. Ta obietnica jest wciąż aktualna – zapewnia w rozmowie z PulsHR.pl Stanisław Szwed, wiceminister w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej.

Pomysł na realizację obietnicy jednak trochę się zmienił. – Rezygnujemy ze specjalnego funduszu dla przedsiębiorców, który wywołał sporo emocji. Bardziej skłaniamy się do tego, aby Narodowy Program Zatrudnienia był kierowany do gmin, w których jest relatywnie wysokie bezrobocie – wyjaśnia Szwed.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.