1 maja obchodzimy Święto Pracy. Czy jednak pracownicy mają powody do świętowania? Jak eksperci oceniają ostatni rok na rynku pracy oraz zmiany wprowadzone przez rząd? Zapytaliśmy m.in. Dorotę Gardias, Artura Skibę, Grzegorza Baczewskiego, Piotra Dudę, Annę Wichę i Pawła Gniazdowskiego.
- Autor:Justyna Koc
- •1 maj 2018 6:00

- Pracodawcy od dłuższego czasu borykają się ze strukturalnym brakiem pracowników, szczególnie odczuwalnym w dużych miastach. Problem widoczny jest praktycznie we wszystkich branżach, a walka o kandydata staje się coraz bardziej intensywna. To powoduje presję na wzrost wynagrodzeń. Największe wzrosty w dalszym ciągu odczuwają pracownicy sektorów IT oraz SSC/ BPO, w szczególności specjaliści znający dodatkowe języki obce poza językiem angielskim.
Niedobór pracowników na rynku sprzyja pracownikom wszystkich sektorów. Oprócz widocznego wzrostu zarobków pracodawcy coraz częściej stosują ciekawe narzędzia, by przyciągnąć i zatrzymać pracowników w swoich strukturach. Począwszy od coraz ciekawszych pakietów benefitów, a skończywszy na rezygnacji z tradycyjnej hierarchii w strukturze i dołączenia do grona turkusowych organizacji. Taka sytuacja wyznacza nowe standardy na rynku pracy.
Należy również zaznaczyć, że polskich pracowników, ich kwalifikacje, wykształcenie doceniają zagraniczni inwestorzy otwierający w Polsce m.in. centra usług wspólnych. Z pewnością może to być powód do dumy.
Mimo wielu pozytywnych zmian na rynku pracy, Polki w dalszym ciągu zajmują końcowe miejsca na europejskiej liście aktywności zawodowej kobiet. Polska jest także jednym z krajów z największą różnicą wskaźników zatrudnienia kobiet i mężczyzn. Dodatkowe działania mające na celu aktywizację zawodową kobiet to jeden z obszarów, w którym wciąż jest wiele do zrobienia.
Ważnym obszarem, który wymaga systemowych zmian, jest także współpraca biznesu z ośrodkami naukowymi i dostosowanie programów uczelni do rzeczywistej sytuacji gospodarczej i wymagań rynkowych. Uczelnie wciąż nie nadążają za rozwojem rynku pracy, a pracownicy, zamiast doskonalić swoją wiedzę w praktyce, często nabywają ją dopiero w miejscach pracy – mówi Emilia Tarnawska, RPO Manager w firmie doradztwa personalnego People. (Fot. mat. pras.)


Słowa kluczowe
- Dorota Gardias
- Forum Związków Zawodowych
- Piotr Duda
- Solidarność
- Artur Skiba
- Antal
- Anna Wicha
- Adecco
- BCC
- Katarzyna Lorenc
- Wiesława Taranowska
- OPZZ
- Agnieszka Kolenda
- Hays Poland
- Barbara Sypniewska
- Paweł Gniazdowski
- Lee Hecht Harrison DBM Polska
- Emilia Tarnawska
- People
- Łukasz Kozłowski
- Pracodawcy RP
- Marzena Milinkiewicz
- Randstad Polska
KOMENTARZE (0)