×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Znaleźli sposób na lukę kadrową. Pół miliona osób może zasilić rynek pracy

 • Justyna Koc
  jk
 • 8 wrz 2021 20:00

Zmiany polityczne na Białorusi mogą być w gospodarczym interesie Polski. Część osób jest zmotywowana do wyjazdu. Z prognoz Personnel Service wynika, że Polska może przyciągnąć nawet 0,5 mln pracowników z tego kraju.

Znaleźli sposób na lukę kadrową. Pół miliona osób może zasilić rynek pracy
Z danych Eurostatu wynika, że w 2019 roku obywatelom krajów spoza Unii Europejskiej wydano ok. 3 mln pierwszych zezwoleń na pobyt (Fot. Pixabay)
REKLAMA
 • W 2019 roku Eurostat podał, że Polska przyjęła najwięcej cudzoziemców spoza UE. Statystyki pomimo pandemii idą w górę.
 • W pierwszej połowie 2021 roku do ewidencji urzędów pracy wpisano 998 tys. oświadczeń o zatrudnieniu pracowników ze Wschodu. To o 63 proc. więcej niż przed rokiem, gdy wybuchła pandemia, ale też o 18 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2019 roku.
 • Pracowników z Ukrainy jest jednak za mało. Alternatywą są pracownicy z Białorusi, których jak szacują eksperci Personnel Service, jesteśmy w stanie przyciągnąć ok. 0,5 mln.

Z danych Eurostatu wynika, że w 2019 roku obywatelom krajów spoza Unii Europejskiej wydano ok. 3 mln pierwszych zezwoleń na pobyt. Polska odpowiadała za aż jedną czwartą wszystkich tego typu dokumentów (724 tys.), czyli najwięcej ze wszystkich krajów Wspólnoty. Głównie były to zezwolenia na pobyt w celu podjęcia pracy – aż 625 tys., z czego 551 tys. z nich wydano obywatelom Ukrainy.

- Napływ migrantów zmniejsza niedobory na polskim rynku pracy już od kilku lat. Siłę tego zjawiska mogliśmy zobaczyć zwłaszcza na początku pandemii, kiedy cudzoziemcy stali się buforem przed silnym wzrostem bezrobocia w naszym kraju. Teraz, kiedy wskaźniki związane z rynkiem pracy idą w górę, pracodawcy mierzą się z tymi samymi problemami, które znali sprzed pandemii. Jednym z głównych jest deficyt pracowniczy i obawa o wyczerpujący się zasób rąk do pracy z Ukrainy. Już teraz widać, że pracowników jest za mało, a ofert pracy przybywa - komentuje Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Cudzoziemcy na rynku pracy

Z najnowszych danych podsumowujących pierwsze półrocze 2021 roku wynika, że do ewidencji urzędów pracy wpisano 998 tys. oświadczeń dotyczących zatrudnienia pracowników ze Wschodu. To o 63 proc. więcej niż w pandemicznym 2020 roku, ale też o 18 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2019 roku.

Rekordy widać też w statystykach ZUS – w czerwcu br. zarejestrowanych było 819 tys. cudzoziemców, o 100 tys. więcej niż w styczniu. Natomiast jeżeli chodzi o liczbę wydanych zezwoleń na pracę, to w pierwszej połowie 2021 roku było ich 232 tys., czyli o 34 tys. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Najwięcej zezwoleń na pracę otrzymali Ukraińcy, bo ponad 159 tys., zatem aż 68 proc. wszystkich. Obywatele Białorusi są na drugim miejscu – dla nich wydano ponad 16,5 tys. zezwoleń, o ponad 4,3 tys. więcej niż rok wcześniej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Znaleźli sposób na lukę kadrową. Pół miliona osób może zasilić rynek pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • 53+ 2021-09-10 06:48:47

  Jestem zarejestrowany od maja. Nie oczekuje jakiegokolwiek wsparcia z PUP. Zglaszalem akces do programow wsparcia organizacji pozarzadowych, zgłosiłem akces do programu szkolen. Tylko klopoty z nimi. Jesli znajdziesz później pracę samodzielnie, to przypisują to sobie do ich zasług. Trzeba się od nich wzbraniać, ponieważ tam pracują na poziomie regionalnym wylacznie znajomi królika. Pracodawcy zasadniczo oferują pracę fizyczną. Do niej mlodzi ludzi z Ukrainy na 4 miesiace po 12godz dziennie 6dni w tygodniu są najlepszymi pracownikami. Do urzędu wykazujesz 8godz.reszta w kopercie. Gość za pół roku bedzie nie do odnalezienia przez ZUS. Zmienił telefon, paszport i miejsce zamieszkania.

 • Pracodawca 2021-09-09 20:49:30

  Super! Psioczą Ci co nie mają doświadczenia i czekają w UP na coś. Teraz trzeba będzie się starać i zakasać do roboty.

 • 57+ 2021-09-09 12:27:42

  Jestem zarejestrowany od stycznia w UP i żadnych propozycji pracy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA