Zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Komu wyjdą na dobre?

1 czerwca w życie wejdą nowe przepisy dotyczące pracowników tymczasowych. Mają one polepszyć warunki zatrudnienia i zabezpieczyć w większym stopniu prawa tych pracowników. Eksperci wskazują jednak również na dodatkowe obciążenia dla agencji pracy tymczasowej i pracodawców, które mogą doprowadzić do ograniczenia tej formy zatrudniania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Komu wyjdą na dobre?

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

19 maj 2017 16:36


• Najważniejsza zmiana z tych, które wejdą w życie 1 czerwca, dotyczy uszczelnienia limitów zatrudnienia pracowników tymczasowych.

• Kluczową zmianą jest również zaostrzenie limitu dotyczącego 18 miesięcy, czyli limitu maksymalnego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę tymczasową

W Polsce mamy blisko 800 tys. pracowników tymczasowych. Głównie są to osoby młode.

Praca tymczasowa nadal nie jest szczególnie popularną formą zatrudnienia - zaznacza w radiowej Jedynce Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR.

- Polega ona na udziale trzech podmiotów: agencji zatrudnienia, pracownika tymczasowego i pracodawcy użytkownika. Agencja jest właściwym pracodawcą pracownika. Tutaj podpisuje się umowę, to agencja odpowiada za wypłatę wynagrodzenia i wszelkich kosztów związanych z zatrudnieniem tej osoby. Natomiast sama praca jest świadczona na rzecz pracodawcy użytkownika, który też odpowiada za organizację pracy pracownika – tłumaczy ekspertka.

Najważniejsza zmiana z tych, które wejdą w życie 1 czerwca, dotyczy uszczelnienia limitów zatrudnienia pracowników tymczasowych. Pracodawca będzie mógł korzystać z pracy tego samego pracownika tymczasowego nie więcej niż 18 miesięcy w ciągu 3 lat. I nie będzie mógł go zatrudnić po upływie tego limitu, nawet jeśli do pracy skieruje go już inna agencja.

- Do tej pory limit zatrudnienia dotyczył jednej agencji i jednego pracodawcy użytkownika. To znaczy, że mieliśmy 18 miesięcy, w czasie których jedna agencja mogła delegować pracownika do jednego pracodawcy użytkownika, po czym często ten pracownik zmieniał agencję i pracował nadal u tego samego pracodawcy, ale już za pośrednictwem innej agencji – wyjaśnia Agnieszka Zielińska.

Od 1 czerwca to już nie będzie możliwe - dodaje rozmówczyni Jedynki.

- Teraz jedna agencja może delegować pracownika do jednego pracodawcy użytkownika przez okres 18 miesięcy i ten sam pracodawca użytkownik nie może korzystać z pracy tego samego pracownika delegowanego przez inną agencję. Czyli ten limit 18 miesięcy będzie dotyczył zatrudnienia pracownika, świadczenia pracy przez tego pracownika tymczasowego u danego podmiotu, u danego pracodawcy użytkownika – mówi ekspertka.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.