×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców na ostatniej prostej

  • Autor: PAP/KDS
  • 17 gru 2021 15:08

Sejm przyjął część senackich poprawek w piątek nowelizację ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, która ma usprawnić legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców na ostatniej prostej
(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Przyjęte poprawki miały głównie charakter legislacyjny.

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach rozszerza okoliczności niewymagające zmiany ani wydania nowego zezwolenia - tak, aby, nie było to konieczne również wtedy, gdy zmieni się nazwa stanowiska, na którym pracuje cudzoziemiec, lub zwiększy wymiar czasu jego pracy przy proporcjonalnym wzroście wynagrodzenia.

Kolejna zmiana ma przyspieszyć uzyskanie zezwolenia dla cudzoziemców zamierzających wykonywać pracę u przedsiębiorców prowadzących działalność o szczególnym znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki. Zgodnie z przepisami noweli wykaz przedsiębiorców w drodze rozporządzenia określi minister właściwy ds. gospodarki. Wojewoda, rozpatrując wnioski o wydanie zezwolenia na pracę, będzie uwzględniał pierwszeństwo cudzoziemców mających pracować u przedsiębiorców, którzy znajdą się w tym wykazie.

Nowelizacja zakłada również ułatwienie wnioskowania o Kartę Polaka. Po jednej ze zmian wśród dowodów, które mogą potwierdzić spełnienie warunków do otrzymania tego dokumentu, znajdą się Karta Polaka rodzica lub jednego z dziadków wnioskodawcy.

Ponadto nowela wprowadzi przepis do ustawy o repatriacji, który upoważni Radę Ministrów do określenia w rozporządzeniu jednostek administracyjnych wchodzących w skład azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, których mieszkańcom może być wydana wiza krajowa w celu repatriacji.

Regulacja zakłada też wprowadzenie zmian dotyczących postępowań w sprawie wydania zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi poprzez wydłużenie okresu dopuszczalnej pracy do 24 miesięcy.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać 14 dni po ogłoszeniu ustawy.

Ustawa czeka na podpis prezydenta.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców na ostatniej prostej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Qba 2021-12-22 20:59:06

    Wystarczy tylko odpowiednio płacić to ludzie do pracy się szybko znajdą. Ale polski biznes chce pracownika na 12godzin łącznie z sobotami za najniższą krajową i jeszcze z wiecznymi pretensjami że to nieroby.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA