Zmiany w ustawie o pracy tymczasowej. Pracodawcy apelują do posłów

• Na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w ustawie o zatrudnieniu pracowników tymczasowych.
• W opinii pracodawców, nowe przepisy nie będą chronić pracowników tymczasowych, a jedynie ograniczą ich zatrudnianie. Osłabią też pozycję kobiet na rynku pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmiany w ustawie o pracy tymczasowej. Pracodawcy apelują do posłów

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

17 lut 2017 15:38


Pracodawcy ubolewają nad faktem, że w projekcie nie znalazły się zmiany promujące zatrudnienie na podstawie umów o pracę w pracy tymczasowej. Proponowane przez pracodawców rozwiązanie wydłużenia okresu zatrudnienia do 24 miesięcy w przypadku stosowania tylko i wyłącznie umów o pracę nie zostało wzięte pod uwagę.

Projekt uwzględnia za to szereg zmian, które zdaniem pracodawców osłabiają atrakcyjność pracy tymczasowej. Szczególną uwagę przedsiębiorcy zwracają na przepis dotyczący kobiet w ciąży. Zgodnie z projektem ustawy, wszystkie umowy o pracę z kobietami w ciąży, nawet bardzo krótkie (kilkudniowe a nawet kilkugodzinne), które uległyby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, przedłużą się do dnia porodu. 

W trakcie rozmów w Radzie Dialogu Społecznego, pracodawcy zgodzili się ze związkami zawodowymi, że istnieje konieczność lepszego zabezpieczenia interesów kobiet w ciąży i że obowiązek ten powinien przejąć na siebie system ubezpieczeń społecznych, jak ma to miejsce w europejskich systemach prawnych.

- Dodatkowe obciążenia nałożone na agencję osłabią i tak już trudną sytuację kobiet na rynku pracy. Ryzyko kosztowe związane z wprowadzeniem tego rozwiązania jest zbyt duże, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw: szacowany koszt to ok. 50-krotność miesięcznej marży agencji. Istnieje obawa, że w tym przypadku zatrudnienie kobiet niestety spadnie - komentuje Agnieszka Zielińska, kierownik Polskiego Forum HR.

Dodatkowo przerzucenie tego obowiązku bezpośrednio na agencję zatrudnienia burzy filary na których praca tymczasowa jest zbudowana.

- Praca tymczasowa jest szczególną formą zatrudnienia, w której agencja zatrudnia pracownika tymczasowego, który wykonuje swoje obowiązki na rzecz i pod nadzorem pracodawcy użytkownika. Zatrudnienie tymczasowe ma miejsce tylko w przypadku kiedy istnieje taka potrzeba po stronie pracodawcy użytkownika, agencja nie ma możliwości jednostronnego wydłużenia umowy z klientem - dodaje Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.