21 marca 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Nowela dostosowuje polskie prawo do regulacji zawartych w rozporządzeniach Unii Europejskiej.

Zmiany dotyczą m. in. kwestii powrotów cudzoziemców nielegalnie przebywających w UE do krajów pochodzenia (fot. Marek Piwnicki/Unsplash)
Nowelizacja ma zapewnić stosowanie trzech unijnych rozporządzeń:
- rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1860 z 28 listopada 2018 r. w sprawie użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen do celów powrotu nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich
- rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1861 z 28 listopada 2018 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie odpraw granicznych, zmiany konwencji wykonawczej do układu z Schengen
- oraz zmiany i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 1987/2006 - w obszarze wjazdu i pobytu obywateli krajów trzecich do Polski i innych państw obszaru Schengen.
Powroty nielegalnie przebywających cudzoziemców oraz uproszczenie procedur
Zmiany dotyczą m. in. kwestii powrotów cudzoziemców nielegalnie przebywających w UE do krajów pochodzenia oraz zawierają uproszczoną procedurę wydawania polskich dokumentów podróży cudzoziemcom niemogącym uzyskać ich w swoim państwie.
Nowelizacja zawiera ponadto szereg przepisów o charakterze kompetencyjnym, wskazujących organy właściwe do realizacji zadań przewidzianych w dwóch unijnych rozporządzeniach.
Zmiany wyczekiwane przez agencje pracy zatrudniające obcokrajowców


Słowa kluczowe
- ustawa o cudzoziemcach
- nowelizacja
- praca tymczasowa
- Tomasz Bogdevic
- prawo
- Gremi Personal
- cudzoziemcy
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu
REKLAMA
KOMENTARZE (0)