PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zdaniem biznesu zmiany w specustawie będą zniechęcać do zatrudniania uchodźców

 • jk
 • 30 maj 2022 15:47

– Przepisy przygotowywane po to, by umożliwiać pracę osobom z Ukrainy, które przyjechały do Polski, uciekając przed wojną, powinny być tak elastyczne, jak tylko to możliwe – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Zdaniem biznesu zmiany w specustawie będą zniechęcać do zatrudniania uchodźców
Najnowsza nowelizacja wprowadza zapis o podawaniu dokładnej liczby godzin pracy osoby z Ukrainy, która podejmuje pracę i przyjechała do Polski po 24 lutego (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Przedsiębiorcy bardzo pozytywnie oceniali dotychczas specustawę o zatrudnianiu osób z Ukrainy uciekających przed wojną.
 • Najnowsza nowelizacja wprowadza zapis o podawaniu dokładnej liczby godzin pracy osoby z Ukrainy, która podejmuje pracę i przyjechała do Polski po 24 lutego. Ten zapis wzbudza obawy wśród pracodawców.
 • – Po raz kolejny przez nieuczciwe działanie garstki firm tworzone jest usztywnione prawo, które dotyczy całego rynku – mówi Kamil Zieliński, prezes szczecińskiego oddziału Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Jak zauważa Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, przedsiębiorcy bardzo pozytywnie oceniali dotychczas specustawę o zatrudnianiu osób z Ukrainy uciekających przed wojną. Była ona dość przejrzysta i pozwalała realnie podejmować decyzję o zatrudnianiu osób w potrzebie.

Kłopotliwe przepisy

Najnowsza nowelizacja wprowadza zapis o podawaniu dokładnej liczby godzin pracy osoby z Ukrainy, która podejmuje pracę i przyjechała do Polski po 24 lutego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– To zapis, który jest po prostu nieżyciowy. Przedsiębiorcy chcą zatrudniać osoby z Ukrainy, ale ich doświadczenia z ostatnich tygodni są takie, że to pracownicy, którzy bardzo często nie chcą się wiązać stałymi umowami, bo planują powrót na Ukrainę. Przedsiębiorcy są wyrozumiali, proponują np. umowy cywilnoprawne i elastyczne godziny pracy. Nowe zapisy ustawowe zdecydowanie skomplikują ten proces i boję się, że będą zniechęcać przedsiębiorców do zatrudniania uchodźców – mówi Hanna Mojsiuk.

– Przedsiębiorca ma zadeklarować, że osoba z Ukrainy będzie pracować np. 8 godzin przez 5 dni w tygodniu. A jeżeli ta osoba opiekuje się dziećmi? Jeżeli podejmuje pracę na kilka tygodni? Jeżeli pracuje, ale uprzedza swoich szefów, że możliwe jest, że niedługo wróci na Ukrainę? Takie sytuacje mają miejsce i dodatkowo nie należy komplikować życia przedsiębiorcom – mówi Hanna Mojsiuk.

Krytycznie o zmianach wypowiadają się również przedstawiciele rynku pracy. – Przez chwilę jako przedsiębiorcy uwierzyliśmy w to, że przepisy mogą być dostosowane do warunków panujących na rynku. Okazuje się jednak, iż po raz kolejny poprzez nieuczciwe działanie garstki firm, tworzone jest usztywnione prawo, które dotyczy całego rynku – mówi Kamil Zieliński, prezes szczecińskiego oddziału Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Zdaniem biznesu zmiany w specustawie będą zniechęcać do zatrudniania uchodźców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Realia 2022-05-31 10:37:02

  To zabawne — wszystkie budynki, domy, szkoły, biura itd. są budowane przez mężczyzn. Widzieliście kiedyś kobietę na budowie? A potem kobietki grzeją swoje feministyczne tyłeczki w tych budynkach, domagając się równych płac.

  • gość40 2022-05-31 17:28:41

   Tak serio, chętnie bym przy takich pracach pomogła, skoro Ukrainki mogą robić wykończenai budowlane to Polki też, ale problem jest taki, że kobiet się tego nie uczy i do klas w technikach budowlanych nie zachęca i kursów zawodowych nie robi ani nie finansuje się np. ze środków UP. A jeśli mamy jak mamy a np. nie ma przeszkód by Polka po przeszkoleniu malowała ściany, kładła płytki czy parkiet no to czemu nie mamy takiego wsparcia rynku pracy dla kobiet? To jest i seksizm i głupota. Bo przecież kobietom z innych krajów na to teraz w Polsce pozwalamy i nawet dajemy fundusze, a kobietom Polkom nie. Niby dlaczego? W imię czego?

   • Razparuk 2022-06-02 10:38:58

    Trzeba uznać ze do pewnych prac kobiety/mężczyźni się nie nadaja i tyle. Są wyjątki potwierdzające regułę jak to w życiu.

 • Krzysztof 2022-05-30 19:45:34

  Wy ukraińców zatrudnicie a Polaków do niemiec. 2 mln siedzi zagranicą! Czyj ten kraj jest? Kapitału? Ukraińców? Czy może nasz????

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA